ombre czy sombre

Ombre czy sombre? Porównanie i inspiracje

Zaktualizowano 17/02/2021 przez Ewa Powajbo

Choć tradycyjne sposoby farbowania włosów cieszą się niezmienną popularnością, od kilku lat prawdziwym hitem jest koloryzacja ombre oraz jej łagodniejsza wersja, czyli sombre. Oba trendy różnią się, pozwalają jednak uzyskać wielowymiarowy efekt, dodać fryzurze lekkości, a w przypadku sombre często – dzięki odpowiedniemu rozjaśnianiu poszczególnych pasm – wyszczuplić i odmłodzić twarz lub wyrównać proporcje. Rozważając zmianę koloru, zobacz, jakie masz możliwości i zastanów się, jak przystrzyc włosy. Ombre i sombre różnią się nieco efektem końcowym, dlatego warto uwzględnić swoje oczekiwania już na etapie cięcia.

Ombre i sombre – na czym polegają różnice?

Pierwsza była koloryzacja kalifornijska, czyli ombre. Włosy ciemne w górnej części i mocno rozjaśniane od połowy długości do teraz nosi wiele gwiazd. Później popularność zyskiwało sombre. Jego nazwa to skrót określenia „soft ombre” i oznacza łagodniejsze niż w ombre, choć nadal efektowne przejścia kolorystyczne. Na czym dokładnie polegają różnice?

Warto wskazać cechy charakterystyczne obu sposobów koloryzacji. Główne wyróżniki ombre to:

  • rozjaśnienie u nasady,
  • granica pomiędzy kolorami w połowie długości włosów,
  • jaśniejszy kolor na całej szerokości włosów,
  • wyraźny kontrast pomiędzy kolorami u nasady i na końcówkach.

Dla soft ombre charakterystyczne są:

  • granica kolorów położona kilka centymetrów od nasady,
  • jaśniejszy akcent jest nierównomierny, czasem w formie wyłącznie pasemek,
  • subtelne przejścia kolorystyczne.

Elementem wspólnym dla ombre i sombre jest więc łączenie barw, a najbardziej widoczną różnicą – sposób budowania przejść pomiędzy nimi. W przypadku ombre kontrast jest wyraźny: kosmyki u nasady mogą być bardzo ciemne, by na końcach zamieniać się w jasny blond. Sombre natomiast zakłada różnicę najwyżej jednego tonu, by rezultat był bardziej naturalny.

Ombre i sombre, czyli barwa ma znaczenie

Oczywiście, włosy ombre i sombre to nie tylko ponadczasowe połączenia typu brązy i blondy. Nasze inspiracje, co pokazuje ten artykuł, mogą być różne, a kolor włosów wykorzystywać zaskakujący efekt, zwłaszcza w przypadku odważnych kobiet. Trend korzysta z różnych palet barw, niezależnie, czy mowa o koloryzacji ombre, czy o dodającym objętości sombre.

Rozważając sposób koloryzacji, warto zwrócić uwagę na typ włosa. Efekt ombre ze względu na kontrast korzystniej prezentuje się na włosach ciemnych, sombre zaś jest uniwersalne. Ombre i sombre to znakomity pomysł na farbowanie włosów pierwszy raz, gdyż kolor jest bardziej subtelny niż przy farbowaniu całości. Po ombre czy sombre sięgają jednak także kobiety, poszukujące zmiany i coraz to nowych inspiracji. Możesz modyfikować koloryzacje i wyglądać inaczej, wybierając raz delikatne, rozjaśnione włosy, a następnie mocne połączenia.

Ombre wizualnie

Należy mieć świadomość, że włosy ombre i sombre to nieco inny efekt wizualny. Zdaniem niektórych „ombre hair” spłaszcza fryzurę , a rozjaśnione końcówki rzucają się w oczy. W przypadku sombre refleks nakłada się w kilkucentymetrowej odległości od nasady, cienkie włosy optycznie zyskują więc na objętości.

Podczas koloryzacji ombre pasma na całej długości pokrywa się jasną farbą, w sombre zaś jest to działanie nierównomiernie, czasem ograniczające się do pasemek i efektu muśnięcia włosów słońcem. Dla wielu osób ten argument przeważa w dyskusji na temat „ombre czy sombre – co wybrać?”.

Ombre – włosy tylko dla odważnych?

Powszechnie uważa się, że koloryzacja ombre najlepiej prezentuje się na ciemnych włosach, gdyż to na nich efekt kontrastowych przejść jest wyraźny. Szczególnie spektakularne rezultaty osiąga się przy falowanych, długich włosach. Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku prostych i krótkich fryzur ombre nie sprawdzi się. Wystarczy wybrać salon i fryzjera, który wykorzysta odpowiednie cięcie dla wyeksponowania koloryzacji. Musisz mieć tylko świadomość, że ombre zdecydowanie nie będzie dobrym wyborem, gdy twoja fryzura to geometryczne cięcie i prosta linia włosów z ciężką grzywką.

Różne wersje ombre

Czy koloryzacja ombre jest propozycją tylko dla odważnych? Niekoniecznie. Jej popularność wynika też z wygody. Wybierając ombre, nie musisz tak bardzo pilnować regularnej koloryzacji. Odrosty są mniej widoczne, gdy kolor u nasady niemal zbliża się do naturalnego. Salon fryzjerski może zaproponować połączenie ombre i balejażu, co w górnej części włosów nieco złagodzi efekt. Nie musisz też sięgać po najmocniejszy kontrast. Naturalnie prezentują się w odsłonie ombre włosy, w których różnica między górą a końcówkami to zaledwie 2-3 tony.

Ombre – garść inspiracji

Efekt ombre ma wiele twarzy. To nie tylko duża różnica pomiędzy włosami ciemnymi na górze i blond na dole. Jakie są nasze propozycje na najciekawsze stylizacje?

Artykuł z pewnością nie byłby kompletny bez wzmianki o ponadczasowym ombre blond. Drugą opcją są karmelowe brązy łagodnie przechodzące w popiel. Unikanie ostrych granic daje łagodny i bardzo naturalny efekt. Kolejnym faworytem, często typowanym przez salony, jest balayage ombre, czyli propozycja dla pań o ciemnobrązowych, długich włosach.

Oprócz klasycznego ombre we włosy wplata się nieregularne pasma w barwie od złotego blondu po miedziane refleksy. Inspiracji szukać możemy w zimowych klimatach. Zapytaj fryzjera o chłodniejszą paletę blondu i szarości. Postaw na długie włosy i mocne różnice pomiędzy barwami albo wybierz delikatne, subtelne przejścia na fryzurze. Nie chodzi tu tylko o trendy, gdyż wiele zależy od temperamentu kobiety.

Do kogo pasuje sombre?

Stając przed dylematem: „ombre czy sombre – co wybrać”, weź pod uwagę, że ten drugi trend jest uniwersalny i odpowiedni dla pań o każdym rodzaju włosów. Nie ma znaczenia, czy wybierasz fryzury typu long bob czy cięcia znacznie powyżej ramion, czy włosy są proste czy falowane, cienkie czy pełne objętości… Sombre za każdym razem pozwala uzyskać pełen objętości efekt. Jest także idealne dla pań, którym zależy na odmłodzeniu twarzy dzięki fryzurze.

Zanim wybierzesz sombre

Zanim poddasz się koloryzacji włosów, sprawdź, jakie cięcie zaproponuje ci salon. Skorzystaj z porady fryzjera, by wycieniować kosmyki i dodać tym samym lekkości włosom. Ombre sprawdzi się przy długich włosach, sombre – nie tylko. Nawet gdy cienkie włosy zbierzesz w koński ogon, fryzura zaprezentuje się świetnie, a koloryzacja podkreśli uczesanie. Jeśli masz możliwość, lepiej unikać kosmetyków do stylizacji: żelów, lakierów i pianek. Powodują one obciążenie włosów, co w przypadku długich i cienkich zepsuje efekt.

Ciemne włosy: ombre czy sombre?

O ile ombre najlepiej wykorzystać na ciemnych włosach, o tyle za sprawą sombre korzystny efekt uzyskać można w każdym przypadku. Sombre zdecydowanie lepiej niż ombre wygląda u blondynek. Jasne fryzury zyskują świetlisty blask. Na sombre zdecydować się mogą także kobiety o krótszych włosach i cienkich, u których efekt ombre albo nie byłby dobrze widoczny, albo nie będzie wyglądał najlepiej. Sombre należy zarekomendować osobom, które nie mają czasu na częste koloryzacje. Zobacz, że delikatne naturalne odrosty wcale nie burzą efektu i niczego nie ujmują włosom.

Pomysły na sombre

Ponieważ sombre to z definicji bardziej naturalny wygląd włosów, sięgnięcie po ten efekt otwiera szerokie możliwości stylizacji. Warto wybrać salon, w którym, poza klasyką farbowania, fryzura może bazować na ciekawych połączeniach kolorystycznych. Efekt koloryzacji włosów w stylu sombre wcale nie musi być łagodny i delikatnie widoczny. Czym zaskoczyć otoczenie?

Zdecyduj się na rozgrzewający klimat na swoich włosach. Propozycją dla odważniejszych kobiet są koloryzacje sombre na włosach czarnych z czerwonymi lub różowymi akcentami. Jeśli jesteś miłośniczką chłodniejszych kolorów, sprawdź wariacje na temat popielatego blondu. Możesz eksperymentować w obrębie palety, sięgając raz po jaśniejsze, a raz po ciemniejsze odcienie tego samego koloru włosów.

Sombre a długość włosów

O ile włosy ombre najlepiej wyglądają w stylizacji typu: proste lub falowane, ale zawsze długie i rozpuszczone, o tyle farbowanie sombre pozwala na osiągnięcie dobrego efektu przy dowolnej długości. Ponieważ farbowanie rozpoczyna się poniżej nasady, włosy ciekawie wyglądają nawet przy krótkich kosmykach i prostej linii włosów. Sombre jest też zdecydowanie bardziej widoczne przy cięciach, przy których jaśniejsze i delikatniejsze przejścia mogłyby się nie ujawnić.

Włosy ombre i sombre – zalety

Koloryzację ombre i sombre kobiety wybierają nie tylko z powodów wizualnych, lecz także ze względu na komfort. Jeśli zdecydujesz się na takie włosy, konieczność odbywania regularnych wizyt u fryzjera odejdzie w niepamięć. Farbowanie pozwala na niemal 2-3 miesiące przerwy między odwiedzinami w salonie. Będzie to także idealny wybór dla kobiet, które nie lubią często zmieniać fryzury. Wystarczy od czasu do czasu odświeżyć włosy refleksem.

Propozycje fryzur

Koloryzacja sombre i ombre wygląda dostatecznie efektownie, by nie wkładać wiele pracy w stylizację. To dobra wiadomość dla kobiet, które nie lubią poświęcać cennych minut na czasochłonne układanie niesfornych kosmyków lub nie potrafią tego robić. Często fryzura niemal nie wymaga ingerencji. Jeśli twoje włosy układają się naturalnie, wystarczy, że rozczeszesz je i rozpuścisz. Koloryzacja ombre i sombre pasuje do włosów ułożonych w fale i loki. Nawet gdy stylizacja ogranicza się do użycia lokówki, efekt końcowy wyglądać będzie spektakularnie, zwłaszcza, gdy masz włosy o odpowiedniej objętości. W razie potrzeby podnieś włosy na szczotce lub wałkach, aby odbić je od skóry.

Włosy ombre i sombre możesz też upinać. Pasuje do nich właściwie każde uczesanie. Związanie włosów w koński ogon czy luźny koczek pasuje nie tylko do młodych i dynamicznych kobiet. Lepiej zrezygnować z ciężkich kosmetyków, gdyż włosy często tracą przez to na objętości, co nie wygląda dobrze. Delikatna stylizacja polega na wgnieceniu we włosy delikatnej pianki lub spryskaniu ich solą morską w spray’u. Ten trik sprawi, że włosy zyskają niedbały, plażowy look. Nie można zapomnieć, że włosy ombre inspirowane są Kalifornią, czyli wakacjami i gorącym klimatem, a więc taka stylizacja pasuje do ich charakteru.

Włosy ombre i sombre – pielęgnacja

Włosy ombre i sombre, jak każde włosy rozjaśniane, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Polega ona na systematycznych domowych rytuałach. Często salon fryzjerski może zaproponować odpowiednie szampony, odżywki oraz maski do włosów, mające za zadanie poprawić kondycję włosa oraz przedłużyć trwałość koloryzacji.

O czym warto pamiętać w kontekście włosów ombre i sombre? Przede wszystkim zwróć uwagę na końcówki, gdyż to one najmocniej odczuwają zmiany. Pamiętaj o nawilżaniu włosów, szczególnie gdy masz tendencję do ich przesuszania. Po każdym myciu stosuj odżywkę, a dwa razy w tygodniu maskę regenerującą. Włosy i końcówki podziękują ci dobrą kondycją. Zauważysz też, że koloryzacja dłużej wygląda świeżo.