jak samemu obciac wlosy w domu 1

Jak Samemu Obciąć Włosy w Domu? KROK PO KROKU

Zaktualizowano 18/02/2021 przez Ewa Powajbo

Nie masz czasu na wizyty u fryzjera? A może po prostu musisz działać szybko? Być może problematyczna była dla ciebie sytuacja, gdy w związku z pandemią koronawirusa salony fryzjerskie zostały zamknięte, a podcięcie włosów w domu stanowiło jedyną możliwość odświeżenia ich wyglądu. Niezależnie od powodu zdarzają się sytuacje, gdy czas chwycić za nożyczki i samodzielnie poradzić sobie ze zbyt długimi kosmykami lub zniszczonymi końcówkami włosów. Takie umiejętności z pewnością wykorzystasz na co dzień w domu. Jak obciąć włosy, by uzyskać zadowalający efekt? Czy podcinanie końcówek jest trudne? O czym pamiętać podczas strzyżenia włosów długich lub kręconych? Dowiedz się, jak przeprowadzić samodzielne cięcie krok po kroku, by uzyskać świetny efekt na swoich włosach.

Co jest potrzebne, żeby samemu obciąć włosy?

Na etapie przygotowań nie ma znaczenia, jaka jest długość twoich włosów, czy są proste czy kręcone, czy marzy ci się long bob czy chcesz tylko poprawić kondycję końcówek. Aby zamienić się w domowego fryzjera, będziesz potrzebować kilku akcesoriów i narzędzi. Co jest niezbędne do stworzenia nowej fryzury lub odświeżenia dotychczasowego cięcia włosów?

Najważniejsze są dobrej jakości ostre nożyczki. Najlepszym pomysłem będzie zakup specjalnych nożyczek fryzjerskich, ponieważ te przeznaczone do cięcia papieru, nawet gdy będą najlepszej jakości, nie podołają zadaniu. Niedopasowany sprzęt oznacza rozdwojone, poszarpane końcówki, to zaś przyczynia się do zniszczenia włosów i sprawia, że efekt końcowy nigdy nie będzie wyglądał dobrze. Nożyczki fryzjerskie precyzyjnie przecinają włos, nie szarpiąc go i nie naruszając jego struktury.

Warto zaopatrzyć się także w grzebień fryzjerski, czasem określany jako grzebień do strzyżenia. Ma on odpowiednio rozstawione zęby oraz ostrą końcówkę, ułatwiającą rozdzielanie pasm. Jeśli zdecydujesz się na obcinanie włosów na mokro, wybierz grzebień z szerokim rozstawem zębów. Dzięki temu nie powyrywasz włosów i znacznie łatwiej je rozczeszesz.

Co jeszcze przyda się do domowego obcinania włosów? W twoim niezbędniku powinny znaleźć się:

  • 2 lusterka ułatwiające weryfikację efektu końcowego,
  • 4-5 gładkich, pozbawionych metalowych elementów gumek,
  • spinacze lub klamerki do włosów,
  • ręcznik lub peleryna,
  • opcjonalnie: butelka z atomizerem.

Podcinanie włosów, zwłaszcza krótkich, wykonać można także maszynką, która zastępuje nożyczki.

Jak samemu obciąć włosy średniej długości?

Najmniej skomplikowane jest podcięcie włosów średniej długości, szczególnie jeśli chcesz ściąć końcówki prosto. To sposób uniwersalny, stanowiący dobry punkt wyjścia do stworzenia różnego typu uczesań. Możesz później czesać się w niski kucyk, fale, koczek tuż przy karku. Panuje także moda na proste, równe włosy sięgające ramion.

Na pewno poradzisz sobie z podcięciem włosów w ten sposób. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Namocz włosy, aby łatwiej ci się pracowało. Możesz zrobić to za pomocą butelki z atomizerem lub umyć je w sposób tradycyjny i wykorzystać ręcznik do osuszenia.
  2. Dokładnie rozczesz włosy, zbierz je z przodu i zwiąż gumką tuż przy linii czoła.
  3. Podziel kucyk na dwie części, a następnie wyodrębnij jeszcze jedno pasmo pośrodku. To od niego zacznij cięcie, skracając włosy na pożądaną długość.
  4. Zetnij włosy, używając pierwszego pasma jako punktu odniesienia. Zwróć uwagę, aby wszystkie kosmyki były tej samej długości.
  5. Ponownie rozczesz włosy i zwiąż je w kucyk. Upewnij się, że żaden kosmyk nie odstaje i wszystkie są równe.
  6. Rozczesz włosy, zaczesz je do tyłu i sprawdź ostateczny efekt za pomocą lusterek. Możesz też skorzystać z czyjejś pomocy i upewnić się, że cięcie nie wymaga korekt.

Pamiętaj, że mokre włosy są dłuższe, więc po wysuszeniu stracisz nieco z długości. Weź to pod uwagę, korzystając z metody cięcia na mokro.

Co w przypadku, gdy chcesz uzyskać boba lub long boba – modną i bardzo wygodną fryzurę? Możesz to zrobić w kilku krokach.

  1. Podobnie jak w pierwszym przypadku: działaj na mokrych włosach. Po umyciu dokładnie je rozczesz.
  2. Zrób przedziałek pośrodku głowy i podziel włosy na dwie równe części. Możesz użyć do tego celu końcówki grzebienia fryzjerskiego.
  3. Zrób dwa kucyki po bokach głowy. Następnie na każdym z nich zawiąż gumki, wyznaczające długość, do której chcesz obciąć włosy.
  4. Obetnij kucyk dokładnie na wysokości zaznaczonej drugą gumką.
  5. Rozpuść włosy i dokładnie rozczesz. W razie potrzeby wyrównaj końcówki.
  6. Zepnij włosy klamrą, pozostawiając jedno wolne pasmo. Podziel je na dwie części i skoryguj ewentualne nierówności. Podobnie działaj w przypadku reszty włosów, podcinając pasmo po paśmie.

Opisana wyżej metoda to także punkt wyjścia do podcięcia nieco dłuższych włosów na półokrągło. Jeśli interesuje cię taki właśnie efekt, dwa kucyki zwiąż gumką jak chustkę pod brodą, dokładnie na środku. Drugą gumkę umieść na wysokości linii cięcia. Złap włosy grzebieniem z wąskimi zębami, by unieruchomić kosmyki, a następnie zetnij włosy.

Jak samemu obciąć długie włosy?

Czy obcinanie włosów długich jest bardziej skomplikowane? Niekoniecznie. Wystarczy wykorzystać sprawdzoną metodę strzyżenia: na sucho lub mokro. Poznaj i przetestuj samodzielnie poniższy sposób.

  1. Rozczesz dokładnie włosy za pomocą grzebienia fryzjerskiego.
  2. Zwiąż włosy w kucyk na samym czubku głowy, wykorzystując do tego celu miękką gumkę – frotkę.
  3. Drugą gumkę przewiąż na tej wysokości, na której chcesz ciąć.
  4. Teraz możesz obciąć włosy w wyznaczonym miejscu, odcinając górną część kucyka. Następnie rozpuść upięcie i rozczesz włosy grzebieniem.
  5. Kolejny etap to czas na finalizację. Możesz podciąć końcówki prosto, jeśli zależy ci, aby były równe. Możesz także wycieniować tę część fryzury. W obu przypadkach niezbędne będą ostre nożyczki.

Najlepiej w ten sposób obcinać włosy dłuższe niż do ramion, gdyż przy nich nie będziesz mieć kłopotu z uformowaniem kucyka na środku głowy. Ten sposób podcinania daje bardzo dobry efekt: fryzura zyskuje objętość i ładnie się układa. Metoda sprawdzi się także w pracy z włosami kręconymi. Pamiętaj również, że możesz w ten sposób ściąć włosy długie i uzyskane w ten sposób krótsze pasma dalej strzyc. W tym wariancie cięcie górnej części możesz zrobić na sucho, a dopiero później formować long boba czy wykonać modne proste strzyżenie opisane wyżej.

Długie włosy lepiej podcinać partiami. Jeśli na początku nie skrócisz ich zbyt mocno, zostawisz sobie miejsce na korektę ewentualnych nierówności. W przypadku gdy zrobisz to raz, bez marginesu błędu, nawet najlepsze nożyczki nie przywrócą wcześniej zaplanowanej długości.

Obcinanie włosów krótkich

Cięcie krótkich kosmyków z pewnością wymaga więcej uwagi i wprawy niż średnie lub długie włosy, ale stosując jedną z poniższych metod, poradzisz sobie z tym zadaniem w domu. Jak obciąć włosy, aby uzyskać korzystny efekt? Możesz zrobić to samodzielnie, bez wizyty u fryzjera, posługując się nożyczkami lub maszynką z odpowiednimi końcówkami.

Poznaj jedną z metod na podcięcie krótkich włosów nożyczkami:

  1. Umyj lub namocz włosy.
  2. Jeśli masz dłuższe kosmyki, podziel je na względnie równe części za pomocą spinek lub klamerek.
  3. Pamiętaj, że suche włosy będą krótsze, dlatego przystępując do obcinania, przyłóż nożyczki na wysokości uwzględniającej około centymetrową różnicę. Zacznij od tyłu głowy, kierując się w stronę czoła.
  4. Obetnij pasmo po paśmie, za każdym razem przeczesując je grzebieniem i porównując z włosami niżej. Twoim celem jest obcięcie włosów prosto.
  5. Jeśli trzeba, zrób przedziałek i i wyrównaj górną warstwę.

W sytuacji, gdy masz krótkie włosy, a twoim celem jest strzyżenie „na chłopaka”, do podcięcia możesz użyć maszynki, która daje bardziej precyzyjny efekt niż nożyczki fryzjerskie. Jak samemu obciąć włosy maszynką?

Jeśli robisz to po raz pierwszy, warto skorzystać z końcówek pozwalających uzyskać bezpieczniejszą długość, uwzględniającą margines błędu. Skrócić włosy można zawsze, przedłużyć – już nie. Dokładność jest najważniejsza, a pracę zdecydowanie ułatwisz sobie, zwilżając wcześniej włosy. Zacznij od tyłu głowy, przesuwając się na część górną i do przodu, kontrolując sytuację w lusterkach. Jeśli chcesz uzyskać prostą krawędź przy karku, musisz skierować ostrza w dół. Operując maszynką, zawsze działaj w kierunku przeciwnym niż kierunek wzrostu włosa. Nie śpiesz się: poświęć odpowiedni czas, aby zrobić to dokładnie. Kolejnym etapem jest strzyżenie boków głowy, także według metody: z dołu do góry. Jeśli po zakończeniu pracy uznasz, że włosy są za długie, sięgnij po jedną z końcówek umożliwiających skracanie i powtórz cały proces.

Jak samemu obciąć włosy kręcone?

Posiadaczki włosów kręconych wiedzą, że pielęgnacja i modelowanie ich fryzury bywa dużym wyzwaniem. Jak się okazuje, strzyżenie wcale nie jest jednak trudne, zwłaszcza po poznaniu kilku podstawowych zasad. Należy zacząć od tego, że włosy kręcone znacznie lepiej obcinać na sucho. Jeśli więc chcesz je umyć, masz na to czas wcześniej. Musisz też zwrócić uwagę na jakość nożyczek: powinny być bardzo ostre.

Przed rozpoczęciem pracy ustal, jaka docelowa długość cię interesuje. Jak samemu obciąć włosy kręcone? Zobacz poniższy sposób:

  1. Podziel włosy na dwie części: górną i dolną. Tę pierwszą zwiąż gumką na czubku głowy, aby ci nie przeszkadzała.
  2. Pozostałą, dolną partię rozdziel jeszcze na dwie lub trzy mniejsze. To, ile ich będzie, zależy od grubości włosów. Pozostaw jedną część, a resztę przerzuć do tyłu lub do góry i upnij.
  3. Przesuwając pasma włosów w dwóch palcach, obcinaj końcówki na pożądanej długości. Postępuj tak po kolei ze wszystkimi włosami.
  4. Część z góry rozpuść i obetnij włosy, dopasowując ich długość do pozostałych kosmyków.

To już koniec odpowiedzi na pytanie, jak samemu obciąć włosy kręcone. Działając według tej instrukcji, możesz tylko delikatnie podciąć końcówki lub znacznie skrócić włosy. A może zainteresuje cię możliwość stworzenia oryginalnego boba z kręconych włosów lub długość do ramion? Możliwości jest wiele.

Warto także wiedzieć, że strzyżenie na włosach kręconych, zwłaszcza tych o drobnym splocie, nie wymaga aż tak dużej precyzji. Skręt nieco maskuje ewentualne nierówności, dlatego końcówki nie muszą być w idealnej linii prostej.

Podcinanie końcówek oraz cieniowanie włosów w domu

Osoby, które zastanawiają się, jak samemu obciąć włosy w domu, nie zawsze potrzebują dużej zmiany. Czasami chodzi tylko o drobną korektę: wyrównanie końcówek, skrócenie grzywki czy wycieniowanie włosów. Zobacz, jak przeprowadzić drobne modyfikacje za pomocą nożyczek i gumki.

Decyzja, by podciąć końcówki samodzielnie, najczęściej związana jest z tym, że wyglądają one po prostu źle: są cienkie, rozdwojone i słabe. Obciąć włosy w domu można wówczas na trzy sposoby. Wybór zależy od twoich umiejętności i potrzeb. Pierwsza i najprostsza metoda przeznaczona jest dla tych, którzy chcą obciąć końcówki bez utraty długości. Polega ona na usunięciu za pomocą nożyczek wyłącznie pojedynczych włosów wystających ze skręconych na palcu pukli. Najlepiej sprawdzi się to, gdy nie potrzebujesz dużych zmian. Przy włosach bardziej zniszczonych, należy wykorzystać jeden z dwóch pozostałych sposobów działania.

Obciąć końcówki włosów w domu można metodą „na prosto”. W ten sposób skrócisz fryzurę o kilka centymetrów. W pierwszej kolejności zwilż włosy wodą, dokładnie rozczesz je i za pomocą nożyczek oraz grzebienia równo podetnij. Z tyłu będziesz potrzebować czyjejś pomocy. Jeśli musisz poradzić sobie samodzielnie, lepiej wykorzystać sposób z użyciem gumki. Zwiąż włosy z niski kucyk. Około 4-5 centymetrów niżej posłuż się drugą gumką. W zależności od tego, jak długie masz włosy, nakładaj kolejne gumki w podobnych odstępach. Ostatnia wyznacza miejsce, w którym możesz obciąć włosy. Następnie rozpuść je i wyrównaj ewentualne nierówności.

Wykorzystując gumki, możesz także pocieniować włosy, przygotowując chociażby odświeżoną wersję boba. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności namocz i rozczesz włosy. Wszystkie powinny być gładko przyklejone do głowy. Zwiąż włosy na wysokości czoła, pochylając się do przodu. W ten sposób tylne kosmyki będą dłuższe, a rosnące bliżej twarzy – krótsze. Pod pierwszą gumką nałóż kolejną, wyrównaj kucyk grzebieniem i zsuń drugą frotkę na wysokość cięcia. Teraz możesz obciąć włosy. Na jaką długość? To zależy od ciebie. Jeśli masz wątpliwości, czy podciąć je nieznacznie czy mocniej, najlepiej zacznij od kilku centymetrów. Potem będziesz mieć możliwość zmiany zdania. Jeśli zetniesz włosy z przodu zbyt krótko, efekt będzie nieodwracalny.

Jak zrobić grzywkę, czyli precyzyjne obcinanie włosów w domu

Obciąć włosy w domu możesz także koncentrując się wyłącznie na grzywce. Jeśli jesteś już jej posiadaczką, wystarczy, że postąpisz tak jak z końcówkami. Jeśli jednak to dla ciebie nowość, zobacz poniższe wskazówki.

Grzywkę najlepiej podcinać na sucho, aby uniknąć nadmiernego skrócenia włosów z przodu. Na początku lepiej zostawić kosmyki nieco dłuższe niż podciąć całość przesadnie. Zobacz, jak przedstawia się sytuacja. W razie potrzeby zawsze istnieje opcja, by obciąć włosy jeszcze bardziej. Przygotowując pasma do grzywki, zadbaj, by były idealnie gładkie. W czasie strzyżenia będziesz je naciągać, a puszczone luźno staną się krótsze. Warto o tym pamiętać, planując, jak obciąć włosy.

Jak postępować, tnąc włosy? Najpierw rozczesz je i umieść w nich grzebień na wysokości, na której przewidujesz koniec grzywki. Trzymając nożyczki prostopadle do grzebienia, postaraj się obciąć włosy na tej wysokości, formując grzywkę prostą lub półokrągłą. Jeśli wolisz wariant opadający na boki, zbierz lub zwiąż włosy z przedniej części w trójkąt, skręć je i obetnij na wysokości ust. Obróć pasmo włosów o 180 stopni i zetnij je prosto, a grzywka ułoży się na skos.

Jak widać, wcale nietrudno obciąć włosy w domu, wystarczy jedynie poznać kilka technik i trzymać się podstawowych zasad. Niezależnie od tego, czy posługujesz się maszynką czy nożyczkami, najważniejsza jest precyzja. Jeżeli brakuje ci wprawy i nie wiesz, jak działać, przestrzegaj reguły bezpieczeństwa. Decydując się na obcięcie włosów w domu, zacznij od niewielkiego ich skrócenia. Gdy uznasz, że fryzura jest jeszcze za długa, zawsze masz możliwość ponownego sięgnięcia po nożyczki, natomiast raz odciętych włosów już nie odzyskasz.