Tonowanie włosów — Na Czym Polega i Jakie Są Efekty?

Tonowanie włosów — Na Czym Polega i Jakie Są Efekty?

Farbowanie włosów, choć jest popularnym zabiegiem, ingeruje w strukturę mieszków włosowych i często je osłabia, a nawet i niszczy. Tonowanie włosów z kolei jest metodą bezpieczną, która nie posiada amoniaku ani innych, szkodliwych substancji. Na czym polega tonowanie włosów? Jak to zrobić? Czy warto zdecydować się na ten zabieg oraz czy można przeprowadzić go w domu?

Czym jest tonowanie włosów?

Tonowanie włosów to korekta koloru, przy której używa się kosmetyków cieniujących. Jest to metoda, która ma na celu przede wszystkim odświeżenie koloru włosów, a dzięki temu, że nie wykorzystuje się przy niej żadnych mocnych, chemicznych substancji, jest bezpieczna. Tonowanie włosów jest w szczególności popularne wśród blondynek. Blond z czasem utlenia się, a włosy stają żółte. Oczywiście nie oznacza to, że brązowe włosy nie blakną czy się nie wypłukują — to również się zdarza. Jest to w zupełności naturalna reakcja m.in. na czynniki atmosferyczne. Niestety ciągłe stosowanie farb ze względu na wyblakły kolor może znacznie osłabić, a nawet i zniszczyć włosy.

Co ciekawe, efekty tonowania włosów są zdecydowanie bardziej widoczne na włosach rozjaśnianych i blond, niż na włosach ciemniejszych. Z metody tej może korzystać jednak każda osoba, niezależnie od posiadanego koloru oraz efektu, jaki chce nadać włosom.

Tonowanie włosów — jak działa i jak przebiega?

Na czym polega tonowanie włosów? Jest to zabieg przeprowadzany w salonie fryzjerskim. Specjalista, tuż po zmyciu farby z włosów, nakłada odpowiedni preparat, czyli toner. Co ważne, włosy muszą być mokre i dobrze rozczesane, a nałożenie mieszanki — szybkie i dokładne. Fryzjer przez cały czas musi pilnować odcienia włosów, ściągając nadmiar tonera z każdego pasma. Im bardziej włosy są rozjaśnione, tym krócej należy trzymać toner. Czasem może wystarczyć nawet minuta. Gdy zostanie osiągnięty pożądany efekt, toner trzeba zmyć przy pomocy wody oraz przystąpić do pielęgnacji włosów.

Tonowanie włosów jest metodą, która nie niszczy ich ani nie wysusza, jednak pod warunkiem, że zastosowany toner jest wysokiej jakości. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tonerów, które różnią się przede wszystkim jakością, ale także przeznaczeniem. W zależności od koloru włosów potrzebny kosmetyk będzie miał inne właściwości. Na przykład żółte odcienie włosów możesz zneutralizować fioletowym szamponem, zielone czerwonym, a pomarańczowe niebieskim.

Tonowanie jest jednym z nieinwazyjnych sposobów, które pozwalają zmienić barwę włosów. Dodatkowo tonery do włosów często są wzbogacone o składniki odżywcze. Dzięki temu nie tylko nie niszczą włosów, lecz także poprawiają ich kondycję i dodają blasku. Toner nie przedostaje się do wnętrza włosa, pozostaje wyłącznie na jego powierzchni, tworząc pewnego rodzaju poświatę. Wiąże się to również z nieco krótszymi efektami, niż ma to miejsce np. po zastosowaniu farby na włosy. Co ważne, toner może być zastosowany na części pasm, dzięki temu stworzymy refleksy czy ombre. Niektórzy mylą toner z rozjaśniaczem, jednak warto zaznaczyć, że nie służy on ani przyciemnieniu, ani rozjaśnieniu włosów.

Efekty tonowania włosów

Wiemy już, na czym polega tonowanie włosów, zatem możemy przejść do rezultatów. W zależności od indywidualnych preferencji, dzięki tonowaniu włosów można osiągnąć następujące efekty:

 • korekta koloru — toner możemy wykorzystać m.in. do naprawy problemów z kolorem włosów, może to być likwidacja niechcianych plam lub korekta rozjaśnianych pasm, to błędy pojawiające się w przypadku m.in. niedokładnego farbowania,
 • neutralizacja koloru — jeśli mamy refleksy lub pasemka, ale chcielibyśmy je zlikwidować lub ochłodzić swój kolor, śmiało możemy sięgnąć po toner, dzięki temu zneutralizujemy kolor,
 • odświeżenie koloru — jeśli po farbowaniu włosów kolor zaczyna zanikać, toner świetnie się sprawdzi w tej roli i przywróci go,
 • pre-toning — zdarza się, że toner do włosów jest nakładany jeszcze przed kontynuacją farbowania, dzięki temu można wyeliminować niepożądany ciepły ton, a także utrzymać spójność koloru włosów w miarę jego zanikania,
 • podwójny kolor włosów — coraz większą popularnością cieszą się podwójne kolory, które osiąga się przy zastosowaniu rozjaśniacza na włosy i wspomnianego toneru.
PRZECZYTAJ TAKŻE  Doczepiane włosy – jak wyglądają?

Toner do włosów sprawdzi się również u posiadaczek siwych włosków, których chcemy się pozbyć. Na rezultaty w dużej mierze będą mieć wpływ dane kosmetyki stosowane przy koloryzacji, a także szampony i odżywki. Tak jak na przykład fioletowy szampon pozwala dłużej utrzymać osiągnięte rezultaty, tak szampon przeciwłupieżowy szybciej je wypłukuje (zarówno te, które pozwoliła osiągnąć farba, jak i te stworzone dzięki tonerom). Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą określone kosmetyki, które działają na dane włosy, czyli np. blond czy brązowe. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się, że poszczególnme kolory szybko się wypłuczą.

Nie są to jednak wszystkie rezultaty, które osiągniemy po zastosowaniu toneru. Kosmetyk ten zapewnia również blask oraz efekt wygładzenia, więc dzięki temu włosy sprawiają wrażenie znacznie zdrowszych.

Zalety tonowania włosów

Pierwszą, niepodważalną zaletą tonowania włosów jest fakt, że metoda ta jest po prostu bezpieczna. Pozwala zmienić nam delikatnie swój kolor włosów bez ingerencji we wnętrze włosa. Tonery do włosów w swoim składzie nie zawierają amoniaku i innych składników, które niszczą włosy, dzięki temu można je stosować naprawdę często, bez zamartwiania się o stan naszych włosów. Dodatkowo tonowanie włosów jest bardzo szybkim zabiegiem, który trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Również efekty tego zabiegu są bardzo naturalne. Kolor wypłukuje się równomiernie, nie pojawia się więc odrost czy jakieś plamy na włosach. W zależności od rodzaju tonowania możemy osiągnąć przeróżne efekty, a najpopularniejszym z nich jest chłodny kolor włosów, który gwarantuje pigment. Do zalet tonowania można również zaliczyć szeroki wybór produktów, które sprawdzą się w tym zabiegu. Na rynku dostępne są nie tylko tonery do włosów, lacz także szampony ochładzające kolor, płukanki tonujące oraz inne, warte uwagi produkty.

Wady tonowania włosów

Tonowanie jest specyficznym i wartym uwagi zabiegiem, jednak posiada pewne wady, które niektórym osobom mogą nieco przeszkadzać. Pierwszą wadą jest krótki czas utrzymywania się toneru na włosach. Ze względu na to, że jest to produkt bezpieczny i nie zawiera w swoim składzie niektórych składników, utrzymuje się na włosach przez około 4-6 tygodni. Po tym czasie chcąc osiągnąć pożądane rezultaty, należy powtórzyć tonowanie włosów. Dla niektórych osób może to być nie tylko męczące, lacz także może wiązać się ze zbyt dużymi, miesięcznymi wydatkami.

Poza tym, że toner do włosów szybko się wypłukuje, tonowanie nie posiada wcale wad. Jest to popularna metoda, która pozwala uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Jeśli zależy nam na nieznacznej zmianie w kolorze, tonowanie być może zastąpi nam farbowanie i dzięki temu zadbamy o kondycję naszych włosów.

Czym jest toner do włosów?

Toner do włosów wielokrotnie został zdefiniowany jako półtrwały kolor włosów. Jest to tak naprawdę gama produktów kosmetycznych, wśród których można wyróżnić m.in. farbę do włosów. Zobacz, w salonach fryzjerskich często wykonuje się tonowanie przy użyciu farb. Stylista musi dobrać odpowiednią farbę do włosów klientki, biorąc pod uwagę m.in. ich strukturę, kolor, dotychczasowe farbowanie i rezultaty, które mają zostać osiągnięte. W tej kwestii wybór odpowiedniej farby do włosów jest tak naprawdę kluczowy i to od niego zależy, jakie rezultaty zostaną osiągnięte.

Kolejnym produktem jest tzw. fioletowy szampon. Cieszy się on ogromną popularnością i ma za zadanie przede wszystkim odświeżyć odcień włosów rozjaśnianych i blond po koloryzacji. W swoim składzie zawiera purpurowy pigment, który odpowiada za zniwelowanie żółtego odcienia. Produkt ten jest ogólnodostępny i zakupimy go niemalże w każdej drogerii. Najczęściej stosuje się go co kilka myć. Dostępne są podobne szampony przeznaczone do włosów rudych.

Kolejnym kosmetykiem jest płukanka do włosów. Jest to najdłużej dostępny produkt na rynku fryzjerskim wśród wyżej wymienionych. Możemy zakupić przeróżne płukanki, w tym m.in. różowe, fioletowe czy niebieskie. Szampony czy odżywki tonujące zawierają składniki pielęgnujące, jednak płukanki nie. Zobacz, jaki skład ma kosmetyk, zanim go użyjesz. Niektóre powodują przesuszanie włosów, o czym warto pamiętać przed zastosowaniem produktu.

PRZECZYTAJ TAKŻE  Jak Samemu Obciąć Włosy w Domu? KROK PO KROKU

Kolejnym kosmetykiem jest odżywka tonująca. Podobnie jak przy stosowaniu szamponu, możemy zakupić taką, która przeznaczona jest zarówno dla włosów rozjaśnionych i blond, jak i rudych. Odżywki posiadają szereg witamin i minerałów, dzięki temu dodatkowo pielęgnują włosy i dbają o ich kondycję. Podobnie działają maski.

Najbardziej znane są bez wątpienia tonery do włosów. Zakupimy je w przeróżnych postaciach, w tym m.in. w żelach czy proszkach. Stosowanie tonerów nie jest takie proste, jak ma to miejsce przy stosowaniu szamponów i odżywek. Wymaga to przede wszystkim większej precyzji, a także zwrócenia uwagi na dokładny czas. Tonowanie powinno zostać przeprowadzone przez doświadczonego fryzjera, w innym wypadku może nie udać się uzyskać pożądanego efektu. Nie jest to bowiem łatwe.

Toner do włosów — o czym pamiętać przy nakładaniu i zmywaniu?

Przed aplikacją tonera należy wstrząsnąć opakowaniem i założyć rękawiczki ochronne. Dodatkowo warto umyć włosy szamponem, jednak nie używać przy tym masek i odżywek. Kosmetyk warto nałożyć na wilgotne włosy, unikając okolic czoła, rąk i szyi. Zaschnięte produkty trudno się zmywa. Toner możemy trzymać na włosach nawet do 45 minut, jednak w większości przypadków wystarczy jedynie 2-15 minut. Im ciemniejsze włosy chcemy ochłodzić, tym będzie potrzebny dłuższy czas. Podczas trzymania produktu na włosach warto zwracać uwagę na zachodzące zmiany. Jeśli widać już efekt, który chcieliśmy zrobić — należy zmyć toner wodą. Jest to bardzo ważne, ponieważ toner do włosów działa szybko i kolor najczęściej zmienia się w mgnieniu oka. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku włosów blond.

Podczas nakładania i usuwania produktu bardzo ważne jest stosowanie się do wszelkich zaleceń producenta. Dane informacje znajdziemy w instrukcji oraz na opakowaniu kosmetyku. Osoby, które stosują toner do włosów pierwszy raz w życiu, powinny w pierwszej kolejności przeprowadzić tzw. próbę uczuleniową, aby uniknąć ewentualnych niepożądanych skutków. Nałóż odrobinę produktu na skórę i zoabcz, czy nie zachodzi reakcja alergiczna. Jeśli nie jesteś pewny co do zakupionego produktu oraz efektów, które ma przynieść — możesz również przeprowadzić próbę koloru. Jest to nałożenie odrobiny produktu na niektóre pasma włosów i ocenienie zmian w odcieniu. Jeśli efekt Cię zadowoli, możesz przejść do nałożenia toneru na całe włosy. Przed nałożeniem farby również można wykonać tego typu próbę. To duże ułatwienie, dzięki temu można uniknąć pomyłek.

Sam toner do włosów najlepiej nakładać przy użyciu pędzelka, najlepiej takiego z plastikowym trzonkiem. W zależności od producenta danego produktu pędzelek może być dołączony do całego zestawu. Jeśli zakupiliśmy niebieski czy fioletowy szampon, odżywkę bądź płukankę, kosmetyk należy stosować zgodnie z przeznaczeniem i wskazówkami umieszczonymi w instrukcji. Pamiętaj, że czas trzymania produktu na włosach będzie się różnić w zależności od tego, czy chcesz np. pozbyć się plam na włosach, ochłodzić je czy dodać im naturalny połysk. Jeśli po rozjaśnianiu włosów nie jesteś zadowolony z uzyskanego efektu, ponieważ masz na przykład żółte odcienie włosów, możesz zastosować płukankę bądź toner do włosów blond zawierający pigment.

Tonowanie włosów w domu — czy warto?

Tonowanie włosów w domu cieszy się coraz to większą popularnością. Dzięki temu, że tonery dostępne są w drogeriach, każdy z nas może samodzielnie przeprowadzić tonowanie tzw. farbą półtrwałą. Zabieg ten nie jest skomplikowany, jednak pomimo tego, warto przeprowadzić go u profesjonalnego fryzjera. Tonowanie włosów w większości przypadków idzie w parze z farbowaniami. Jeśli chcesz w bezpiecznych warunkach osiągnąć pożądaną poświatę, zabieg musi przeprowadzić fryzjer. Farba do włosów posiada składniki, które wnikają w strukturę włosa i często działa na niego destrukcyjnie. Z tonowaniem i farbowaniami szczególnie powinniśmy uważać posiadając włosy blond oraz rozjaśniane.

W przypadku żółtych czy siwych włosów można zastosować fioletowy szampon w domu. Jego użycie nie jest trudne i nie ma przeciwwskazań do tego, by produkt był stosowany samodzielnie. Tonowanie, tak jak i farbowanie, zdecydowanie warto wykonać w profesjonalnym salonie. W domu nie zawsze osiągniemy piękny, pożądany kolor. Bardzo łatwo jest nieprawidłowo wykonać tonowanie. Efekt może być niezadowalający, jeśli toner trzymany jest na włosach za długo lub zbyt krótko.

PRZECZYTAJ TAKŻE  Niebieskie włosy - komu pasują? Jak je uzyskać? Jak pielęgnować?

Określenie potrzebnego czasu nie jest łatwe, ponieważ zależy to od odcienia włosów, podatności, a także pożądanych efektów. Nie bez znaczenia pozostaje również konkretny toner oraz jego skład. Fryzjerzy najczęściej korzystają ze sprawdzonych i dobrze znanych produktów. Chcąc więc odświeżyć odcień włosów, wiedzą, na jaki czas powinni nałożyć dane kosmetyki. W drogeriach dostępne są przeróżne tonery, jednak osoby niedoświadczone nie będą wiedziały jak dokładnie działają oraz jak z nich korzystać. Pigment nie będzie taki sam w przypadku każdego produktu. Również połączenie toneru z farbą może dać różne rezultaty. Szczególne różnice będą widoczne u posiadaczek włosów blond, jasnych i żółtych włosów. Swój kolor ma w tej kwestii ogromne znaczenie.

Dla kogo jest tonowanie włosów?

Tonowanie zdecydowanie najlepsze rezultaty pozwala osiągnąć u blondynek oraz tych osób, których kolor włosów przypomina żółty. Tonery sprawdzą się jeśli chcemy:

 • zniwelować żółty kolor powstały przez rozjaśnianie,
 • pozbyć się siwych włosów,
 • usunąć odrost włosów,
 • nadać włosom blask i wygładzić je,
 • osiągnąć piękny, chłodny odcień,
 • wyróżnić kilka pasm włosów poprzez delikatne schłodzenie blondu,
 • zrezygnować z mycia włosów fioletowym szamponem,
 • odświeżyć nieco fryzurę.

Jak już wyżej wspomniano, tonowanie można wykonać zarówno przy ciemnych, jak i jasnych włosach. Istotne jest jednak, aby wybrać odpowiedni kosmetyk, zawierający stosowne pigmenty. Również dobór kosmetyków pozostaje nie bez znaczenia i będzie miał wpływ na stan włosów i to, jak szybko wypłucze się odcień. W przypadku jasnych włosów efekty będą bardziej zauważalne, a na ciemnych odcieniach — mniej. Dodatkowo dzięki tonowaniu możemy zmienić kolory, które powstały w wyniku działania czynników zewnętrznych np. latem przez słońce. Tonowanie jest również możliwe w przypadku poszczególnych pasm włosów, co daje nam duże pole do popisu. Jak widać, jest to zabieg pozwalający osiągnąć szereg ciekawych rezultatów.

Tonowanie włosów a koloryzacja — różnice

Tonowanie włosów często mylone jest z farbowaniem. Pierwsza metoda pozwala ochłodzić kolor, a druga zmienia całkowicie ton. Za pomocą farbowania możesz osiągnąć wiele ciekawych odcieni. Farba pozwala przejść z blondu do nawet brązowych czy ciemnych. Tonowanie z kolei może jedynie skorygować czy odświeżyć kolor i np. żółty zmienić w chłodny blond. Przy użyciu odpowiednich kosmetyków, w tym szamponu, maski i odżywki, zmiana odcienia może być nieco dłuższa. Mimo tego, że farba zmienia odcień niemalże trwale, jednak i tak w celu usunięcia odrostów, powinniśmy użyć jej ponownie. Najczęściej odrosty są znacznie widoczne po miesiącu lub dwóch.

Włosy farbowane za pomocą farby mogą również się zniszczyć. Poza pigmentem farba w swoim składzie zawiera dane substancje, które mogą działać na włosy negatywnie, osłabiać je, a nawet niszczyć. W celu uniknięcia tego działania szukaj farby o nieco łagodniejszym składzie, takiej, która nie zawiera amoniaku, stosuj fioletowe szampony bądź zamiast farbowania, a raz w miesiącu zdecyduj się na tonowanie włosów. Dodatkowo powinniśmy postępować zgodnie z wszelkimi wskazówkami fryzjera. Włosy powinno się myć przy użyciu letniej wody, za pomocą delikatnych produktów pielęgnujących. Możesz również spytać fryzjera o polecane kosmetyki, które działają na określone odcienie włosów, np. kolor blond.

Coraz więcej osób używa zamiennie terminu tonizacja i tonowanie włosów. Są do siebie podobne. Tonizacja będzie miała miejsce, jeśli chcesz użyć np. szamponu, który podobnie jak toner, posiada w swoim składzie pigmenty. Jeśli zależy Ci na takim produkcie, szukaj w drogerii nazwy “szampon tonizujący color”. Do wyboru jest wiele tego typu kosmetyków, czyli wspomniane wcześniej fioletowe szampony, niebieskie itp. Przy ich wyborze kluczową role grają dane odcienie, np. blondu.

Tonowanie włosów to metoda, która nie działa na włosy destrukcyjnie, ponieważ tonery nie zawierają amoniaku. Dzięki temu możemy osiągnąć pożądane rezultaty i nie osłabić przy tym włosów. Warto metodę tę stosować zamiennie z farbowaniem, jednak wyłącznie u profesjonalisty, który posiada odpowiednie umiejętności.