krecone wlosy

Kręcone włosy – spraw, aby były sprężyste i lśniące

Zaktualizowano 11/03/2021 przez Ewa Powajbo

Kręcone włosy wymagają użycia odpowiednich kosmetyków, szamponu i masek. Jeśli masz ten typ włosów, ma on skłonność do szybkiej utraty wilgoci, loki są także skłonne do kruszenia oraz rozdwajania końcówek. Jak dbać o kręcone kosmyki i fale, by były one zdrowe, optymalnie nawilżone i odporne na uszkodzenia? Jaka pielęgnacja i sposób mycia będą najlepsze? Z jakich kosmetyków korzystać?

Włosy kręcone, czyli jakie?

Ludzkie włosy dzielą się na proste, falowane, skręcone i „supełkowe”. Kręcone włosy są związane z genetyką. To, co odróżnia włosy kręcone od falowanych to mocniejszy skręt oraz niestety trudność w ujarzmieniu.

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy mogą być z natury matowe, suche, kruszyć się oraz rozdwajać na końcach. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na pielęgnację. Jak dbać o kręcone włosy? Jakich używać kosmetyków? Czy oczyszczać je szamponem i odżywiać odżywką zawierającą proteiny?

Masz kręcone włosy? Są one delikatne, wysokoporowate i podatne na uszkodzenia, puszą się. Należy je myć delikatnie oraz używać odpowiedniego szamponu do włosów. Po umyciu włosów trzeba je spłukać trochę chłodnym strumieniem wody, aby domknąć ich łuski.

Jak suszyć włosy? Najlepiej robić to na sucho ręcznikiem. Podczas suszenia unikaj tarcia, aby nie zniszczyć mocno struktury włosów, trzeba dokładnie dociskać materiał do kosmyków. Wilgotne pasma można rozczesać grzebieniem, ale jedynie takim o szeroko rozstawionych zębach bądź drewnianym. Gdy jesteś w sytuacji, która naprawdę wymaga użycia suszarki do włosów, lepiej wybrać suszarkę z funkcją jonizacji, zimnym nawiewem i dyfuzorem. Strumień powietrza należy ukierunkować tak, by był on zgodny z kierunkiem wzrostu włosów – dzięki temu nie będą się puszyć.

Jak obcinać kręcone włosy? Powinny być obcinane przez profesjonalistów. W salonie fryzjerskim doświadczony specjalista obetnie loki, biorąc pod uwagę ich naturalny sposób ułożenia, rodzaj skrętu, a także gęstość. Doradzi także, jaką pielęgnację stosować, jakim szamponem je myć, jaki stylizator oraz jaka fryzura będą najlepsze dla danego typu urody.

Kosmetyki do włosów kręconych

Włosy mają tendencję do puszenia się pod wpływem wilgoci. Aby loki wyglądały zdrowo, należy je odpowiednio nawilżać i odżywiać. W drogeriach oraz salonach kosmetycznych można nabyć profesjonalne preparaty do wysokoporowatych włosów kręconych. Te kategorie produktów dostarczają odpowiednie składniki odżywcze i podkreślają ich skręt, dając dobry efekt. Produktów do pielęgnacji loków jest dużo, powinny być lekkie i delikatne, nie mogą zawierać alkoholu. Jeśli jesteś właścicielka kręconych włosów, zobacz, czego używać.

Szampon

Pamiętaj, że do loków i fal najlepiej nadają się te, które delikatnie oczyszczają i zapewniają naturalne mycie. Kosmetyk do powinien mieć lekką formułę, by nie obciążać mocno skrętu, bez sls i sles, mile widziane są takie, które są bogate w składniki podkreślające sprężystość i minimalizujące efekt puszenia się, np. te mające proteiny w składzie. Dobry będzie również szampon, szampon z odżywką lub odżywka z olejkami roślinnymi.

Często w kosmetykach stosowane są silikony. Składnik ten ma swoje zalety i wady. Raz, substancje tworzą na włosach podczas mycia warstwę filmu, która chroni przed utratą wilgoci, nadaje połysk oraz chroni przed puszczeniem się. Silikony mają jednak także negatywny wpływ na kręcone kosmyki. Jeśli jest ich zbyt dużo, obciążają włosy i blokują przenikanie do wnętrza substancji odżywczych. Dla włosów kręconych polecane są lekkie silikony, które da się łatwo zmyć.

Odżywka

Kręcone włosy można pielęgnować kosmetykami marki DevaCurl – w ich składzie znajdują się bardzo łagodne substancje, ułatwiające mycie. Bardzo dobre odżywki bez spłukiwania produkuje także Bumble & Bumble – preparaty można stosować na suche kosmyki.

Balsam myjący

Włosy kręcone bardzo lubią delikatne preparaty bogate w emolienty – warto je myć często balsamem, który nadaje sprężystości, np. marki Biofficina Toscana lub SEPHORA.

Maska do pielęgnacji

Polecane są także produkty z dużą zawartością emolientów, np. w postaci olejów roślinnych. Świetnie nadadzą się te na bazie orzecha włoskiego, masła kakaowego, pestek winogron oraz awokado. W składzie maski nie powinno być trudnych do zmycia silikonów, bardzo dobre są np. marki Anwen, z winogron i keratyny.

Pianka

Jeśli chodzi o stylizację, warto raz na jakiś czas używać pianki, która utrwala skręty, choć bez sklejania włosów, np. marki Tigi. Stylizator zapobiega puszeniu i przywraca połysk, ułatwia także układanie kręconych kosmyków. Trzeba go nanosić na włosy, nie na skórę głowy.

Krem do stylizacji

Poza piankami do stylizacji loków i fal ważne są także różnego rodzaju kremy. Stosuje się je najczęściej bez spłukiwania. Kosmetyki takie jak np. Cantu Aktywator, nawilżają i wygładzają fryzurę, a także podkręcają naturalne skręty.

Serum na końcówki

Warto także regularnie aplikować na końcówki kosmyków nawilżające serum, np. marki Garnier. Ważne, że olejek zespala rozdwojone końce, pomaga także wygładzić niesforne kosmyki. Trzeba go nanieść na końce, a nie na skórę głowy.

Profesjonalne zabiegi dla kręconych włosów

Jeśli chodzi o profesjonalne zabiegi wykonywane w salonie fryzjerskim, polecane są:

  • keratynowe prostowanie – polega wyprostowaniu włosów. W trakcie zabiegu włosy są pokrywane keratyną, która uzupełnia ubytki, następnie pasma są poddawane prostowaniu. Keratynizacja sprawdzi się dla pasm falowanych i puszących się,
  • kuracja Oil Therapy – zabieg polega na intensywnym nawilżeniu i regeneracji za pomocą masek i odżywczych olejków: arganowego, jojoba i daktylowego. Dzięki nim kosmyki odzyskują dawny blask, są także pięknie poskręcane i miękkie w dotyku,
  • kuracja Olaplex – polecany dla różnych typów włosów, jego celem jest odbudowanie mostków dwusiarczkowych i regeneracja od wewnątrz. Efekty są widoczne praktycznie od razu – włosy się przyjemne w dotyku.

Domowe sposoby pielęgnacji kręconych włosów

O fale i loki możesz zadbać także w warunkach domowych. W tym celu zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów chemicznych. Unikaj także stylizacji na gorąco. Jak zrobić regenerację włosów kręconych? Czy istnieją naturalne sposoby?

Zioła na włosy

Aby wzmocnić włosy, możesz zastosować agrest indyjski amla. Z rośliny da się wyprodukować odżywkę lub peeling. Dozwolone jest także mieszanie amli z henną, jednak rozwiązanie to wiąże się ze skutkami ubocznymi w postaci przyciemnienia koloru. Do włosów, które naturalnie się kręcą, polecany jest także morszczyn. To w zasadzie nie roślina, a glon, z którego płukanki nawilżają, wygładzają.

Domowe olejowanie włosów

Pielęgnacja może się opierać także na domowym olejowaniu co pewien czas. Takie włosy są zazwyczaj wysokoporowate, natomiast falowane – średnioporowate. Do włosów wysokoporowatych najlepiej nada się olej słonecznikowy, z pestek winogron, orzechów włoskich lub dyni. Tymczasem dla średnioporowatych dobra będzie oliwka z oliwek, olej słonecznikowy, olej rzepakowy lub ze słodkich migdałów. Zawarte w olejkach kwasy tłuszczowe naturalnie dotrą głęboko do struktury włosa i odżywią go od wewnątrz.

Jak olejować zniszczone włosy? Możesz wybrać olejowanie na sucho, czyli rozprowadzenie produktu na suche włosy i spłukanie po kilkunastu minutach. Druga metoda to olejowanie włosów na mokro. W tym celu trzeba nałożyć olejek na wilgotne włosy i odczekać jakiś czas, ok. 30 minut. Następnie można zmyć preparat z użyciem wody.

Domowa maska do kręconych włosów

Jak zrobić maskę do włosów? W tym celu potrzebujesz:

  • oliwa z oliwek (łyżka),
  • miód (2 łyżeczki),
  • maślanka (łyżeczka),
  • mąka (łyżeczka).

Wymieszaj ze sobą maślankę, miód i oliwę i podgrzej je lekko. Do ciepłej mikstury dodaj mąkę. Nałóż na lekko zwilżone włosy i opatul głowę turbanem. Po 20 minutach możesz zmyć maseczkę. Matowe włosy ją lubią.

Domowe laminowanie włosów

Loki i fale można także laminować. Domowy sposób pielęgnacji świetnie zmiękczy kosmyki i wygładzi je. Aby przygotować maseczkę do laminacji, wystarczy łyżka żelatyny spożywczej, 3 łyżki wrzątku oraz łyżka ulubionej maski. Żelatynę należy rozpuścić w wodzie i następnie dodać odżywkę. Następnie trzeba nałożyć mieszankę na umyte i opatulić skórę głowy turbanem. Po 30 minutach można spłukać kręcone włosy letnią wodą.

Włosy kręcone – tych błędów nie popełniaj

Na koniec krótka lista błędów, które są najczęściej popełniane podczas pielęgnacji włosów kręconych.

  1. Zbyt częste zabiegi chemiczne – rozjaśnianie/farbowanie – łuski kręconych włosów są bardzo podatne na uszkodzenia, zbyt częste utlenianie im szkodzi, podobnie jak kosmetyki z sls, sles.
  2. Brak odpowiedniej odżywki i szamponu – fryzjerzy zalecają, by do włosów stosować odżywki z olejami i proteinami oraz do mycia delikatne szampony niskopieniące.
  3. Zła technika strzyżenia – włosy powinien obcinać specjalista. Tylko on wie, jak zminimalizować puszenie i przeprowadzić cięcie tak, by nie złamać kosmyków
  4. Agresywne suszenie włosów – naturalnych loków i fal nie można ugniatać ręcznikiem. Wskazane jest pozostawianie do samodzielnego wyschnięcia lub użycie suszarki z jonizacją.