wlosy wysokoporowate poradnik

Włosy Wysokoporowate – Kompletny Poradnik Pielęgnacji

Zaktualizowano 10/03/2021 przez Ewa Powajbo

Coraz bardziej popularne staje się dobieranie kosmetyków do pielęgnacji włosów w zależności od ich porowatości i kondycji. Uważa się, że dbanie o włosy wysokoporowate nie jest proste – puszące się, suche kosmyki są niesforne i podatne na zniszczenia. Zastosowanie prawidłowych technik mycia i odżywiania włosów, a także dopasowanie właściwych produktów i regularnie przeprowadzane zabiegi, pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów, a niekiedy też wpływają na obniżenie porowatości. Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać typ włosów oraz czego potrzebujesz, by dbać o włosy wysokoporowate.

Określ porowatość włosów

Jeśli Twoje włosy łatwo się puszą, wyglądają na zniszczone i przesuszone, może to oznaczać, że są wysokoporowate. Prawidłowe rozpoznanie porowatości włosów to pierwszy krok, jaki należy wykonać, chcąc odpowiednio dobrać kosmetyki i zadbać o swoje kosmyki. Każdy włos posiada łuski – w zależności od stopnia ich rozchylenia, można określić, czy włosy są średnioporowate, niskoporowate lub wysokoporowate. Wysoką porowatość cechuje mocne odchylenie łusek od kory włosa, co będzie wyczuwalne pod palcami jako lekkie nierówności. Włosy wysokoporowate będą najczęściej wrażliwe i delikatne, niekiedy też matowe, suche i puszące się, a przy tym podatne na stylizację. Często będą mieć tendencję do kręcenia lub falowania, mogą też być z natury kręcone.

Co wpływa na porowatość włosa?

Niestety, niewłaściwie pielęgnowane wysokoporowate włosy, wyglądają na matowe i bardzo zniszczone, ich końcówki nierzadko są przerzedzone i nie wyglądają zbyt zdrowo. Negatywny wpływ na kondycję włosów ma rozjaśnianie oraz korzystanie z urządzeń do stylizacji na gorąco – zbyt częste prostowanie lub używanie lokówki rozchyla łuski włosów. Warto jednak pamiętać, że porowatość włosów może się zmieniać, na przykład zmniejszać się dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji i właściwym kosmetykom.

W internecie coraz częściej powstają strony internetowe oferujące wykonanie quizu, dzięki któremu szybko określisz swoją porowatość oraz dowiesz się, czy posiadasz włosy wysokoporowate.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – podstawy

Najważniejsze w pielęgnacji włosów wysokoporowatych są dwie zasady: ochrona i odżywienie włosa. Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest stosowanie olejów i zabezpieczanie końcówek. Najlepiej też zrezygnować z energicznego pocierania włosów na długości i zaprzestać korzystania z szorstkich ręczników na rzecz bawełnianej koszulki lub delikatnej tkaniny. Jeśli jesteś posiadaczką lub posiadaczem włosów o wysokiej porowatości, wypróbuj nową technikę mycia, rozwadniaj szampon i chroń długość włosów poprzez nakładanie odżywki i maski emolientowej.

Mycie włosów wysokoporowatych – ważna zasada

Właściwa technika mycia włosów i skóry głowy to podstawa odpowiedniej pielęgnacji. Szampon do włosów zawiera różnego typu detergenty, które mają za zadanie oczyszczać z sebum i usuwać wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu dnia. Składniki myjące często występują w dużych stężeniach, co oznacza, że produkty służące do mycia mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy, dlatego warto je rozwadniać, na przykład za pomocą kubeczka. Wielu producentów oferuje obecnie kosmetyki posiadające w składzie delikatne detergenty. Najlepiej kilka razy w tygodniu myć włosy delikatnym szamponem, a od czasu do czasu (na przykład raz na tydzień lub dwa) używać bardziej oczyszczającego produktu.

Mycie włosów o wysokiej porowatości – OMO

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z pielęgnacją włosów wysokoporowatych, możesz zauważyć, że sprawiają wrażenie bardzo zniszczonych, a ich stan wymaga wprowadzenia kosmetyków nawilżających i odżywiających. W takim przypadku idealnie sprawdzi się technika mycia OMO, co można rozwinąć jako “odżywienie – mycie – odżywienie”. Jak w praktyce wygląda jej zastosowanie? Na ok. 20-30 minut przed myciem nakłada się na zwilżone włosy odżywkę lub maskę zawierającą humektanty (czyli nawilżacze, o nich będzie mowa nieco później). Po oczyszczeniu skóry głowy i spłukaniu kosmetyków położonych na długość włosa, po raz kolejny stosuje się maskę lub odżywkę, tym razem jednak posiadającą w składzie emolienty.

Pierwszym “O” w OMO może być także olej, najlepiej położony na podkład nawilżający, na przykład z hydrolatu, żelu aloesowego lub lnianego. Co daje zastosowanie takiej techniki? Przede wszystkim kompleksową ochronę włosa oraz zabezpieczenie końców przed otarciami mechanicznymi. To także potężna dawka substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na wygląd i kondycję włosów wysokoporowatych.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – mycie odżywką

Włosy wysokoporowate często posiadają tendencję do kręcenia – niekiedy dzięki odpowiedniej pielęgnacji spuszonych kosmyków można uzyskać piękne i lśniące fale lub loki. Gdy włosy mają skłonność do puszenia, lekko się kręcą lub są zniszczone, suche, szorstkie w dotyku, a ich łuski są rozchylone, warto do mycia włosów użyć odżywki. Który produkt sprawdzi się przy tej metodzie? Każdy, który jest zgodny z pielęgnacją CG (curly girl), czyli nie zawiera silikonów, wosków i lanoliny, a więc substancji oblepiających włosy i uniemożliwiających mu skręt. Należy pamiętać, że odżywka myjąca nie będzie pienić się tak mocno, jak szampon do włosów. Sprawdzi się u osób posiadających wrażliwą skórę głowy skłonną do podrażnień.

PEH a włosy wysokoporowate

Wysokoporowate włosy często wydają się suche i zniszczone na całej długości, mają nierówną strukturę i są szorstkie w dotyku. Aby poprawić ich wygląd, warto wiedzieć, czym są proteiny, humektanty i emolienty (w skrócie PEH). Te właśnie ich obecność w pielęgnacji włosów pozwala uzyskać bardzo dobre efekty.

Czym są proteiny?

Proteiny, czyli białka, to główny budulec włosa, odpowiedzialny za jego wygląd i kondycję. Te zawarte w kosmetykach wypełniają ubytki, poprawiając strukturę włosów. Produkty zawierające te substancje sprawdzą się w przypadku włosów rozjaśnianych i farbowanych, pozwolą odbudować i wzmocnić zniszczone podczas zabiegów chemicznych kosmyki. Włosy wysokoporowate najbardziej lubią proteiny mleczne, keratynę, jedwab kolagen.

Jak działają humektanty?

Humektanty to substancje odpowiadające za nawilżenie włosów, ich sprężystość i elastyczność. Same jednak nie wystarczą, należy je stosować razem z proteinami i emolientami, ponieważ to te składniki pomogą zbudować powłokę niepozwalającą na odparowanie wody z włosów.

Dlaczego włosy wysokoporowate potrzebują emolientów?

Emolienty to nic innego jak naturalne substancje natłuszczające, nadające włosom miękkości i gładkości. Pozwalają dłużej utrzymać nawilżenie i odżywienie poprzez otoczenie kory włosowej ochronną powłoką. Aby odpowiednio pielęgnować włosy wysokoporowate, należy uwzglęniać maski emolientowe, które zabezpieczą pasma.

Włosy wysokoporowate – olejowanie

Olejowanie to jeden z najprostszych sposób dbania o włosy – dzięki swojej konsystencji pokrywa łuski włosa, zabezpiecza je przed zniszczeniem oraz odżywia. Warto od samego początku dopasować olej do swojej porowatości. Jeśli masz włosy wysokoporowate, sięgnięcie po popularny olej kokosowy może skończyć się katastrofą. To produkt, który w szczególności lubią włosy niskoporowate, te o wyższej porowatości już niekoniecznie. W jaki sposób przeprowadzić zabieg olejowania?

Krok 1: Wybierz odpowiedni olej

Wybierając oleje, które będą się dobrze sprawdzały w przypadku włosów wysokoporowatych, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, najlepszy będzie olej o średnich lub dużych cząsteczkach, zawierający kwasy omega 3 czy omega 6. Na początku dobrze jest wybrać oleje najbardziej dostępne do znalezienia w supermarketach i sklepach spożywczych – np. olej lniany lub słonecznikowy. Świetnie sprawdzi się olej z kiełków pszenicy, nasion bawełny lub konopny.

Krok 2: Odkryj najlepszą dla siebie metodę

Olejowanie włosów może być przeprowadzone w różny sposób. Najpopularniejsze jest nakładanie oleju na suche włosy – jeśli masz włosy wysokoporowate, może się to okazać niezbyt skuteczne. Olej nałożony bez odpowiedniego przygotowania podkreśli naturalny stan i strukturę włosa, co na początku nie będzie zbyt korzystne. Warto więc najpierw zwilżyć czuprynę, na przykład wodą kwiatową, nawilżającym tonikiem, żelem aloesowym lub “glutkiem” lnianym. Dzięki temu dostarczysz swoim włosom humektantów, czyli substancji nawilżających, a później domkniesz to nawodnienie za pomocą oleju.

Krok 3: Zmywanie oleju

Niezwykle ważnym elementem jest właściwe zmycie oleju z włosów – użycie jedynie wody może nie wystarczyć. Warto na naolejowane kosmyki nałożyć sporą porcję odżywki, delikatnie wymasować pasma i pozostawić na kilka minut.

Olejowanie włosów o wysokiej porowatości – ile oleju należy stosować?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o olejowanie, to co za dużo, to niezdrowo. Kąpanie włosów w misce oleju nie sprawi, że szybciej odzyskają blask i będą zdrowe. Nawet przy gęstej czuprynie wystarczy niewielka ilość oleju, na przykład łyżka stołowa. Aby mieć pewność, że produkt dotrze do każdego kosmyka, warto rozczesać włosy za pomocą grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach. Należy też pamiętać o tym, by oleje nakładać nie od samego czubka głowy, a od połowy ucha. Zabiegi olejowania dobrze jest przeprowadzać raz na dwa lub trzy tygodnie.

Jak dbać o włosy, by uniknąć zniszczeń?

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych ważne są nie tylko kosmetyki, ale też wyrobienie zdrowych nawyków. Unikaj cienkich gumek oraz częstego korzystania z prostownicy, lokówki czy karbownicy. Lepiej wybrać miękkie frotki i grubsze gumki bez metalowych elementów, które sprawdzą się nawet na gęstych włosach. Jeśli używasz suszarki, zrezygnuj z gorącego nawiewu lub pozwól, by pasma wyschły naturalnie. Daj skórze głowy odpocząć od suchego szamponu – produkty tego typu mogą negatywnie wpływać na kondycję mieszków włosowych oraz wzmagać produkcję sebum. Przy myciu włosów używaj kosmetyków zawierających delikatne detergenty.

Zabezpiecz końce

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate, by były lśniące i gładkie? Wybierz produkty zawierające oleje oraz proteiny, na przykład mleczne lub roślinne. Zwróć uwagę na końce – to one nierzadko sprawiają wrażenie zniszczonych i negatywnie wpływają na wygląd całych włosów. Staraj się zabezpieczać końcówki, jednak pamiętaj – silikony to nie najlepszy wybór. Czym więc chronić wrażliwe włosy?Wypróbuj odżywki bez spłukiwania i olejki, które wygładzą łuski oraz sprawią, że pasma będą się łatwo rozczesywać.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji włosów wysokoporowatych?

Pierwszym krokiem powinna być rezygnacja z elementów negatywnie wpływających na włosy – zaprzestanie używania zbyt szorstkich ręczników i unikanie urządzeń do stylizacji na gorąco. Włosy średnioporowate i wysokoporowate lubią odżywki zawierające oleje, warto więc wpleść je w swoją codzienną pielęgnację. Olejki zabezpieczające końcówki i kosmetyki bez spłukiwania stosowane na wilgotnych włosach sprawią, że kosmyki będą się łatwo rozczesywać. Staraj się delikatnie oczyszczać skórę na głowie i poszczególne pasma szamponem – żaden włos nie lubi być mocno pocierany. Pamiętaj, włosy wysokoporowate nie są trudne w pielęgnacji, wystarczy zastosować kilka prostych technik i wybierać odpowiednie kosmetyki. W internecie znajdziesz strony internetowe i blogi, dzięki którym dowiesz się więcej na temat dbania o kondycję włosów.