ciemny blond

Ciemny Blond — Komu Pasuje? Jak Go Uzyskać?

Zaktualizowano 08/03/2021 przez Ewa Powajbo

Czy dark blonde to odpowiedni kolor dla Ciebie?

Zmiana koloru włosów zazwyczaj jest przemyślaną decyzją. Kobiety często długo zastanawiają się nad tym, jaki odcień jest dla nich najlepszy. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Jaki ciemny blond będzie do mnie najlepiej pasować?”, przeglądają zdjęcia, na których gwiazdy wyglądają oszałamiająco, a ich kolor ciemnych włosów olśniewa. Gdy zapada decyzja: „Chcę mieć blond włosy!”, pojawiają się pytania.

Jakie znaczenie ma typ urody w doborze odpowiedniej farby do włosów?

Typy urody są określane w kategoriach Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Żaden z nich nie dyskwalifikuje koloru blond. Kobiety z urodą typu Wiosna i Jesień mają cieplejszy odcień cery, a panie Lato i Zima cechuje chłodny kolor twarzy.

Pani Wiosna ma delikatną, ciepłą karnację skóry, a niekiedy także piegi. Cera tego typu opala się na brązowo, a kolor oczu takich kobiet to z reguły mało intensywne odcienie niebieskiego, zielonego i piwnego. Naturalnym kolorem włosów osób o takim typie urody są blondy jasne, miodowe, rudawe, ciemne, a także orzechowy lub jasny brąz.

Pani Lato jest kobietą o delikatnej, jasnej cerze w zimnym lub szarawym odcieniu. Osoby o tym typie urody opalają się na czerwono i muszą uważać na poparzenia słoneczne. Mają one zazwyczaj piwne, szare, jasnoszare, jasnoniebieskie lub jasnozielone kolory oczu, a ich naturalną barwą włosów są chłodne, jasne i szarawe blondy oraz jasne brązy.

Pani Jesień ma jasną karnację, cerę porcelanową, ciepłą, a czasem także oliwkową. Często jej twarz zdobią piegi, a skóra opala się na czerwony kolor. Oczy kobiet w typie jesieni są koloru zielonego, brązowego lub ciepłego piwnego, a ich naturalny kolor włosów to ciemny kasztan, brąz, a także rudy w różnych odcieniach.

Pani Zima ma cerę jasną o chłodnym odcieniu, od bardzo bladej do oliwkowej. Kobiety o tym typie urody mają zazwyczaj intensywny kolor oczu o barwie zielonej, niebieskiej lub brązowej, a ich naturalny kolor włosów to czarny lub ciemnobrązowy.

Do ciepłego typu urody najlepiej pasują ciepłe odcienie. Analogicznie paniom o chłodnej cerze najlepiej będzie w chłodnym kolorze włosów.

Co oznaczają liczby na farbach do włosów?

Koloryzacja włosów bywa nie lada wyzwaniem. Aby uzyskać pożądany efekt, nie wystarczy dobrze dobrana farba. W przypadku zmiany koloru włosów na ciemny blond, dojście do wymarzonego odcienia może zająć trochę czasu. Kluczową kwestią w koloryzacji jest dopasowanie zabiegu do aktualnego koloru włosów.

Oznaczenia liczbowe na opakowaniach farb do koloryzacji włosów to dwie lub trzy cyfry oddzielone od siebie przecinkiem, kropką lub średnikiem. Pierwsza cyfra, czyli ta przed przecinkiem, to poziom koloru. Im jest wyższa, tym jaśniejszy jest kolor, czyli:

  1. czarny,
  2. bardzo ciemny brąz,
  3. ciemny brąz,
  4. brąz,
  5. jasny brąz,
  6. ciemny blond,
  7. blond,
  8. jasny blond,
  9. bardzo jasny blond,
  10. bardzo, bardzo jasny blond.

Kolejna cyfra po przecinku oznacza refleks na włosach, czyli podstawowy odcień farby. Nie zawsze oznaczenie ma także trzecią cyfrę, jednak jeśli jest taka, określa ona refleks uzupełniający. Dzięki tym cyfrom na opakowaniu wiemy, czy dany kolor włosów jest chłodny, czy ciepły. Do wyboru są następujące odcienie:

  1. popielaty (niebieski, chłodny),
  2. opalizujący (fioletowy, chłodny),
  3. złocisty (ciepły),
  4. miedziany (ciepły),
  5. mahoniowy (ciepły),
  6. czerwony (wiśniowy, chłodny),
  7. metaliczny (chłodny).

Zdarza się także, że na drugim miejscu w oznaczeniu jest cyfra 0. Informuje ona o tym, że odcień jest neutralny, pogłębiający lub zmniejszający głębokość refleksu. Można spotkać też oznaczenie literowe. Są to skróty od angielskich słów określających dany kolor, czyli:

  • N – neutralny,
  • A – popielaty,
  • B – beż, brąz,
  • S – srebrny,
  • G – złocisty,
  • V – opalizujący, fiolet,
  • R – czerwony.

Można samodzielnie wybrać farbę lub poprosić o radę fryzjera, który, biorąc pod uwagę aktualny kolor włosów, lepiej przewidzi, jaki będzie efekt koloryzacji.

Dekoloryzacja czy rozjaśnianie?

W sytuacji, gdy farbowany kolor włosów to ciemny blond, a ten, który chcemy osiągnąć po koloryzacji, ma być bardzo jasny, konieczne może być rozjaśnianie lub dekoloryzacja. Lepiej udać się z taką potrzebą do fryzjera, niż próbować robić to samodzielnie.

Dekoloryzacja polega na zastosowaniu odpowiedniego produktu ściągającego kolor, czyli usuwającego z włosów niepożądany pigment farby. Jest to zabieg mocno obciążający włosy, które warto pielęgnować i odżywiać przez dłuższy okres przed planowaną dekoloryzacją. Często konieczne jest kilkukrotne powtórzenie tego zabiegu, by włosy były gotowe na przyjęcie nowego koloru.

Rozjaśnianie jest metodą bardzo inwazyjną. Produkty stosowane przy tym zabiegu zmiękczają włosy, naruszając ich strukturę, dzięki czemu składniki aktywne mogą wniknąć do środka i rozjaśnić niepożądany pigment. Jest to szybsza metoda, niż dekoloryzacja, jednak dużo bardziej niszczy włosy. Stają się one porowate, przesuszone i słabsze.

Jeśli jesteś zdecydowana, by zawalczyć o wymarzony blond, czas wybrać odcień, w którym będziesz czuć się najlepiej.

Blond włosy – ciepłe czy zimne?

Gwiazdy wielkiego ekranu często decydują się na włosy w kolorze blond. Do cieplejszej i ciemniejszej karnacji lepiej pasuje ciepły blond. Na rynku jest dostępnych wiele odcieni tego koloru. Do cieplejszych z nich można zaliczyć m.in.: złoty blond, miodowy blond, karmelowy blond, bursztynowy blond, szampański blond, latte oraz blond zwany złotą różą. Do kobiet, których cera ma zimny odcień, lepiej pasuje chłodny blond. Wybierając zimniejszy kolor, można zdecydować się na takie odcienie, jak np. popielaty blond, platynowy blond, bleach blonde, shadow root blonde, ashy blonde. Kompromisem między ciepłymi i zimnymi kolorami blondu jest beżowy blond. Pasuje on do różnych typów karnacji i do kobiet w każdym wieku. Beżowy kolor blondu doskonale rozświetla i odświeża wizerunek, a także pomaga uzyskać naturalny i zdrowy wygląd skóry twarzy.

Magia ciemnego blondu

Ciemny blond wygląda naturalnie, odmładza i rozświetla twarz. Pasuje on do kobiet z ciemniejszą oprawą oczu i brwiami. Panie, które mają włosy przyprószone siwizną, często decydują się na rozstanie ze swoim naturalnym kolorem i wybierają ciemny blond. Jego zaletą jest również to, że różne zaczerwienienia twarzy i popękane naczynka krwionośne są mniej widoczne.

Trendy ostatnich lat stawiały na piedestale zimny popielaty oraz platynowy blond. Podczas koloryzacji włosów przejście z ciemnego blondu z palety chłodnych odcieni do lodowego jasnego blondu nie jest tak bardzo trudne. Platynowy blond to jednak kolor włosów, który należy pielęgnować, aby nie zżółkł. Dla kobiet, które wolą uzyskać naturalny efekt ciemnego blondu, dostępnych jest wiele odcieni. Koloryzacja u fryzjera i farba dobrej jakości (czasem będąca mieszanką kilku odcieni) pozwoli osiągnąć piękne blond włosy w ciemnych odcieniach.

Warto zastanowić się, czy, zamiast pozostawać przy jednolitym kolorze, nie lepiej zdecydować się na refleksy. Dobrze to wygląda, gdy bazowy odcień włosów, czyli np. ciemny blond, będzie naturalnie komponował się z drugim kolorem. Zbyt duży kontrast między odcieniami może ujmować uroku, zamiast go dodawać. Jeśli masz naturalny kolor ciemny, blond włosy mogą Cię kusić, ale też trochę przerażać. By sprawdzić, czy blond Ci odpowiada, możesz zdecydować się najpierw na częściową koloryzację, czyli np. pasemka, refleksy, ombre lub sombre. Gdy zapragniesz, by jaśniejsze refleksy stały się uzupełnieniem Twojej fryzury, a różne odcienie blondu zaczęły królować na włosach, oddaj się w ręce profesjonalisty. Dzięki jego pomocy kolory będą idealnie ze sobą współgrały. Fryzjer na pewno doradzi Ci, czy wpleść we włosy zimny blond, czy może złoty odcień. Jaki ciemny blond komu pasuje, czasem okazuje się dopiero po farbowaniu. Nawet jeśli farba została dobrze dobrana do typu urody, może okazać się, że jednak nie będziesz czuć się dobrze w nowym kolorze. Gdy ciemny blond pasuje do Twojej cery i twarzy, ale nie zgrywa się z Twoją osobowością i wolisz siebie w innych włosach, lepiej zrobić korektę fryzury, niż się sobie nie podobać. Ważne jest, by kobieta dobrze się ze sobą czuła, a włosy są ważnym elementem wizerunku.

Zobacz, czy ciemny blond to dobry kolor włosów dla Ciebie

Gdy jesteś zdecydowana na ciemny blond, zobacz, jak wyglądają kobiety w różnych wariantach włosów blond. Niewielka różnica odcienia może zrobić sporą różnicę. Kiedy natkniesz się na swój wymarzony ciemny blond, możesz pokazać fryzjerowi, kogo widziałaś w danym kolorze i skonsultować z nim, czy taki kolor będzie Ci pasował. Łatwiej jest uzyskać ciemny blond, jeśli kolor bazowy jest jaśniejszy. Ciemny blond można zaliczyć do wdzięcznych kolorów, ponieważ jego odcień można dobrać niezależnie od tego, czy ma się cerę w chłodnym odcieniu, czy w ciepłym.

Blond – koloryzacja w domu

Wiele kobiet decyduje się na koloryzację włosów w domu. Ważne jest, czy farba, którą chcesz kupić, to jedna z tych dostępnych w drogeriach, czy jednak wybierzesz fryzjerską.

Jeśli wybierasz tę dostępną w normalnym sklepie, zobacz na opakowaniu, jakimi numerami jest oznaczona. Ciemny blond to cyfra 6 na początku, a 7, 8, 9, 10, to poziomy kolorystyczne od jasnego blondu do bardzo, bardzo jasnego. Na drugim miejscu oznaczenia (po kropce lub przecinku) jest odcień. Chcąc uzyskać zimny kolor, wybierz farbę z cyfrą 1, 2 lub 6. Cyfry 3, 4, 5 i 7 stojące po przecinku, oznaczają ciepłe refleksy podstawowe.

Zakup farby w sklepie z artykułami fryzjerskimi jest łatwiejszy, bo osoby pracujące w takich miejscach potrafią dobrze doradzić w kwestii wyboru koloru. Jest tam również możliwość obejrzenia poszczególnych odcieni na próbnikach i porównania ich między sobą, a także przyłożenia pofarbowanych kosmyków do swoich włosów. Pracownik sklepu fryzjerskiego może nam doradzić, czy lepszy będzie dla nas odcień blond ciemny, czy jasny. Gdy wybrana przez nas farba już czeka w naszej dłoni, aż będzie mogła pofarbować nasze włosy na ciemny blond, należy dobrać odpowiedni oksydant. Najczęściej używaną przy koloryzacji wodą utlenioną jest ta o stężeniu 6%. Nie zmienia ona znacząco aktualnego koloru włosów, ewentualnie delikatnie rozjaśnia o 1-2 tony, a jest wystarczająco mocna, by pomóc ukryć siwiznę. Do wyboru są także mocniejsze oksydanty 9% i 12%. Mocno rozjaśniają one włosy i lepiej się sprawdzą w sytuacji, gdy chcemy blond ciemny zamienić na jaśniejszy jego odcień.

Na opakowaniach farb możemy znaleźć opis, jak długo powinno się trzymać mieszankę na włosach. Należy przestrzegać zalecanego czasu, by kolor był jak najbardziej zbliżony do tego, jakiego oczekujemy.

Jaki makijaż pasuje do włosów blond?

Uzupełnieniem pięknej fryzury jest oczywiście ładny makijaż. Mając włosy w kolorze ciemny blond, warto postawić na kosmetyki do makijażu w odcieniach brązu, beżu, różu i złota. Wybierając cień do powiek, można się pokusić o błękit, lub fiolet, ale lepiej nie ufać im za bardzo. Często dla blondynek polecany jest brązowy tusz do rzęs, choć wiele kobiet woli klasyczny czarny. Makijaż w ciemnych odcieniach nie będzie pasował do każdej blondynki.

Tak jak w przypadku doboru koloru włosów, tak też przy podejmowaniu decyzji o odpowiednim dla siebie makijażu nie można kierować się wyłącznie radami stylistów, zdjęciami celebrytów i aktualnymi trendami. Kobieta nie będzie wyglądać pięknie, gdy nie będzie czuć się ze sobą dobrze. Własna intuicja i wyczucie są często wystarczająco dobrymi doradcami, by olśniewać i przyciągać spojrzenia.