jak dobrac grzywke

Dobierz Grzywkę do Kształtu Twarzy – Poradnik od A do Z

Zaktualizowano 07/03/2021 przez Ewa Powajbo

Grzywka, gęsta lub wycieniowana to jeden z najgorętszych fryzjerskich trendów tego (i kilku poprzednich) sezonów. Chętnie wybierają ją gwiazdy szklanego ekranu i estrady, a także zwykłe „zjadaczki chleba”. Dlaczego fryzury z grzywką budzą tak duże zainteresowanie? Kto powinien się na nie zdecydować? Czy z każdych włosów można zrobić grzywkę? Jak dobrać rodzaj cięcia do kształtu twarzy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz, czytając niniejszy artykuł.

Komu pasuje grzywka Czy każdy będzie dobrze wyglądać z grzywką?

Komu pasuje grzywka? Postawione wyżej pytanie zadaje sobie większość osób, które chcą coś zmienić lub poprawić w swoim wyglądzie za sprawą grzywki. Czasem chodzi o mały „lifting”, a niekiedy o spektakularną metamorfozę, na przykład radykalne, długie cięcie i zupełnie nowy look. Często taka przemiana oznacza rozpoczęcie bądź zakończenie ważnego etapu w życiu. Niezależnie od tego, do której grupy należysz możesz zdecydować się na grzywkę. Pamiętaj jedynie, by dobrać grzywkę i jej rodzaj do kształtu twarzy. Niestety łatwo w tej sprawie o pomyłkę, a każdy, choćby najdrobniejszy błąd, bywa brzemienny w skutkach. Co zrobić, by uniknąć faux pas w kwestii fryzury i grzywki? Jeśli nie masz pewności co do tego, jaką grzywkę wybrać, poproś o poradę fryzjera dysponującego dużym doświadczeniem w stylizacji włosów lub zapisz się na newsletter oferowany przez specjalne serwisy internetowe.

Jaka grzywka sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać wymarzoną fryzurę, by dobrze wyglądać z grzywką?

Skoro wiesz już komu pasuje grzywka, nadszedł czas, by poszukać odpowiedzi na kolejne nurtujące pytanie: jak wybrać grzywkę? Istnieją różne sposoby osiągnięcia rzeczonego celu i wyboru grzywki. Możesz oczywiście poszukać w internecie zdjęcia wymarzonej fryzury i pójść z wydrukowaną fotografią do salonu urody. Jest to najszybsza, ale z całą pewnością nie najlepsza droga. Z jednego prostego powodu. Finalny efekt prac specjalisty od stylizacji włosów z dużym prawdopodobieństwem będzie różnił się od oczekiwanego. Skąd ta rozbieżność? Fryzura z grzywką, która świetnie prezentuje się na aktorce, piosenkarce czy innej znanej osobie wcale nie musi równie dobrze wyglądać na Tobie. Dlaczego? Grzywkę należy dobrać indywidualnie, uwzględniając nie tylko osobiste preferencje, ale przede wszystkim kształt głowy oraz twarzy. 

Nie szukaj więc inspiracji na zewnątrz. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, dobrze przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze i zastanów, co widzisz. Istnieją różne kształty twarzy: owalny, pociągły, trójkątny itp. Po czym rozpoznać dane rysy? Zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością sobie z nim poradzisz. Wystarczy, że zadasz sobie kilka pytań. Masz wysokie czoło? A może Twoja twarz jest szeroka? Linie Twojej szczęki są mocno zarysowane czy natura obdarzyła Cię wąskim i delikatnym podbródkiem? Jak układa się linia Twoich włosów? 

Jeśli nie znasz odpowiedzi na przywołane pytania albo brakuje Ci czasu na szukanie odpowiedzi, nic straconego. Z pomocą przyjdzie Ci pewna sztuczka i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Wykonaj prosty test. Spójrz prosto w taflę szkła i obrysuj rysy swojej twarzy na lustrze. Możesz użyć do tego celu zwykłej szminki (bez problemu ją później usuniesz). Następnie przyjrzyj się zrobionemu rysunkowi i sprawdź, co najbardziej przypomina? Diament? Trójkąt? Prostokąt? Kwadrat? Okrągły kształt? Wysnute wnioski ułatwią Ci dokonanie właściwego wyboru grzywki i całej fryzury. 

Możesz też sięgnąć po kopię zdjęcia do dowodu lub paszportu i zaznaczyć na niej kilka najważniejszych punktów swojej twarzy, czyli zewnętrzne krawędzie czoła, wysokość kości policzkowych, a także granice żuchwy. Stworzysz w ten sposób swego rodzaju siatkę, która pozwoli Ci łatwiej przeanalizować poszczególne proporcje i określić kształt, jaki mają Twoje rysy. Jeśli nie masz pod ręką wspomnianej wcześniej fotografii, zrób selfie. Pamiętaj jednak, by przedtem zdjąć wszystkie ozdoby i całą biżuterię, a także okulary (jeśli je nosisz). Rozpuść też włosy, stań prosto i przyjmij naturalną pozycję.

Twarz okrągła jest niemal tak samo szeroka jak i długa. Charakteryzują ją pełne policzki i niezbyt mocno zarysowane kanty szczęki oraz kości policzkowe. Linia włosów i podbródek są zaokrąglone, a czoło krótkie. Z kolei owalne kształty twarzy rozpoznasz po łagodnie zarysowanych konturach szczęki, zwężającym się podbródku oraz delikatnie zaokrąglonej linii włosów. Nos, okolice czoła i brodę charakteryzuje ta sama długość, a najszerszy punkt twarzy stanowią kości policzkowe. 

Posiadaczki prostokątnych (podłużnych) rysów mają płaskie i wydłużone policzki o tej samej szerokości co na przykład szczęka. Linia włosów jest prosta lub kwadratowa (z wyraźnie zaznaczonymi kątami). Broda również pozostaje dość mocno widoczna (przyjmuje kanciaste kształty). A co można powiedzieć o twarzy trójkątnej przyjmującej często kształt serca? Jej najszerszym punktem jest wypukłe i szerokie czoło. Kości policzkowe są zazwyczaj dość wysoko osadzone, podbródek wystaje, a policzki zwężają się lekko ku dołowi, a przy linii włosów powstają zakola.

Znakiem rozpoznawczym „diamentowej” twarzy są podkreślone kości policzkowe oraz linia żuchwy. Włosy układają się prosto lub tworzą lekko zaokrąglony kształt. Podbródek jest wąski i niekiedy spiczasty. Rysy sprawiają wrażenie nieco kanciastych. Ostatni rodzaj to twarz kwadratowa. Jakie cechy należy jej przypisać? Przede wszystkim niskie oraz stosunkowo szerokie czoło, mocno zaznaczoną żuchwę, wyraźnie zarysowany podbródek. Linia włosów przyjmuje kształt kwadratu o zaokrąglonych rogach.

Odpowiednie rozpoznanie kształtu twarzy nie zawsze bywa proste. Często ludzkie rysy mocno wymieszane i stanowią swoistą hybrydę różnych form. Dlatego nie wstydź się prosić o radę specjalisty, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak powinna wyglądać Twoja grzywka.

Grzywka a kształt twarzy – dobieramy wymarzone fryzury z grzywką

Pierwszy krok na drodze do wyboru wymarzonej grzywki uczyniony. Znasz już kształt swojej twarzy (przynajmniej w przybliżeniu). Czas na kolejne posunięcie, czyli dopasowanie odpowiedniej fryzury do rysów, czyli takiej, która pozwoli Ci sprytnie ukryć niedoskonałości Matki Natury i wyeksponować to, czym warto się pochwalić. Sprawdź, jaka pasuje grzywka do okrągłego lub kwadratowego kształtu włosów i twarzy. Wyodrębniamy różne rodzaje opisywanych elementów fryzury:

  • grzywka typu long bob – rozchodzi się lekko na boki i przyjmuje kształt odwróconego V. Zdarza się też, że grzywka zajmuje w całości górne partie twarzy i wykracza poza linię brwi. Pierwszy wariant z grzywką to wersja subtelna i dziewczęca, a drugi – odsłona rockandrollowa (propozycja idealna dla odważnych kobiet o mocnym charakterze). Obie opcje z grzywką odważną lub romantyczną doskonale pasują do owalnego kształtu twarzy. Grzywkę typu long bob mogą wybrać nie tylko posiadaczki prostych włosów, ale również delikatnych lekko falujących pasm;
  • lekka, półokrągła grzywka – dłuższa na bokach i krótsza pośrodku. Taka grzywka i ułożenie włosów jest idealne w przypadku twarzy okrągłych. Optycznie wyszczupla bowiem kontury i przywraca im odpowiednie proporcje. Okrągła buzia bardzo lubi również grzywki z przedziałkiem czesanym na bok. Tego typu fryzura odwraca uwagę od centrum twarzy, a jednocześnie wysmukla szyję;
  • lekka, asymetryczna i delikatnie postrzępiona grzywka (lub wspomniana wcześniej grzywka long bob w wersji soft) – tak obcięte włosy grzywki złagodzą ostre kształty twarzy i nadadzą im subtelniejszego charakteru. W tym przypadku nie sprawdzi się natomiast zupełnie prosty wariant grzywki. Lepiej zrezygnować również z geometrycznego strzyżenia włosów. Przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego – uwydatni ostry kształt żuchwy i podbródka, a dodatkowo poszerzy twarz;.
  • gęsta lub wycieniowana grzywka czesana na bok – powinny wybrać ją posiadaczki trójkątnych twarzy. Doda im subtelności i delikatności, odwracając uwagę od mocno zarysowanego podbródka i wyrównując niewłaściwe propoporcje. Warto podkreślić, że wspomniane grzywki dają dość dużą swobodę stylizacyjną. Można je dowolnie układać, tworząc za każdym razem inne fryzury;
  • długa, gęsta grzywka o równej linii – dobra dla pociągłych twarzy. Przystrzyżone w ten sposób włosy skrócą optycznie twarz, nadając jej bardziej okrągłego kształtu. Warto postawić też na falowaną grzywkę typu long bob.

Najmodniejsze fryzury i rodzaje grzywek?

Zastanawiasz się, jakie fryzury i rodzaje grzywek budzą teraz największe zainteresowanie wśród gwiazd szklanego ekranu lub estrady, a także „zwyczajnych” klientek salonów urody? Dużą popularnością cieszy się wspomniany wcześniej long bob (lob), a dokładniej rzecz ujmując lekka i kobieca fryzura stanowiąca swoisty kompromis pomiędzy długimi a krótkimi włosami (pasma sięgają do ramion).

Komu pasuje grzywka i cięcie w stylu lob? Ta propozycja świetnie sprawdzi się w przypadku kobiet, które nie chcą na co dzień poświęcać dużo czasu stylizacji włosów. Fryzura doskonale prezentuje się bowiem w wersji naturalnej. Nie wymaga, by włosy były poddawane jakimś szczególnym zabiegom czy czynnościom pielęgnacyjnym. Pozwala więc zaoszczędzić sporo czasu przed lustrem, a jednocześnie czuć się dobrze w swojej skórze. W opisywanej fryzurze po prostu nie sposób wyglądać źle i to w zasadzie bez względu na to, jaki mamy look czy twarz. Cechuje ją bowiem duża uniwersalność. Pasuje praktycznie do każdego z przedstawionych wyżej kształtów: okrągłego, owalnego, prostokątnego, kwadratowego, pociągłego itp.

Gwiazdy pokochały również tak zwany pixie bob. Przywołana fryzura to bez wątpienia najmodniejsze cięcie tego sezonu. Nazwa powstała z połączenia dwóch określeń – pixie cut oraz bob i stanowi, najprościej mówiąc, krótkie strzyżenie w wersji bob. Występuje w dwóch głównych odsłonach z grzywką zaczesaną na bok lub mocno wycieniowaną. W obu przypadkach wygląda świetnie. W dodatku odejmuje lat. Dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku kobiet dojrzałych (powyżej 50. roku życia), co wcale nie oznacza, że młodsze przedstawicielki płci pięknej nie mogą pozwolić sobie na ten nowoczesny look. Cięcie i grzywka w stylu pixie bob to tak naprawdę fryzura do każdego rodzaju włosów, zarówno gęstych, jak i cienkich, pozbawionych objętości. Wystarczy zastosować odpowiednie cieniowanie, by zrobić z grzywką prawdziwe cuda.

Grzywka a kondycja włosów. Czy fryzura z grzywką zawsze jest dobrym wyborem?

Wiele osób wychodzi z założenia, że grzywka wygląda dobrze wyłącznie u osób z pięknymi, gęstymi włosami. To dość mylne przekonanie. Nawet jeśli Twoje włosy są cienkie i niezbyt długie nie musisz rezygnować z marzeń o nowoczesnej i eleganckiej fryzurze. Wystarczy odpowiednio wystylizować grzywkę, by zyskała na objętości. Możesz to zrobić w domowym zaciszu za pomocą suszarki i szczotki. Cały proces zajmie zaledwie kilka minut, choć oczywiście wiele zależy od posiadanego doświadczenia. Z grzywką niezbyt dobrze wyglądać będą posiadaczki kędzierzawych włosów. Długie fryzury z gęstą grzywką często ulegają sklejeniu.

Co zrobić, by grzywka zachowała piękny wygląd na długo?

Zastanawiasz się, czy grzywka wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji? Dbaj o nią tak samo jak o pozostałe włosy. Na czym ta „troska” ma polegać? Przede wszystkim zrezygnuj ze stosowania szamponów i kosmetyków z dużą ilością sztucznych konserwantów, barwników i innych drażniących substancji. Tego typu środki mogą wywierać negatywny wpływ na fryzurę, niepotrzebnie obciążać poszczególne pasma, a nawet wywoływać reakcje alergiczne i stany zapalne skóry głowy. Dlatego dokładnie czytaj etykiety każdego z kupowanych produktów, szukaj bezpiecznych preparatów i sprawdzaj, czy w ich składzie nie występują żadne podejrzane, szkodliwe alergeny bądź związki chemiczne.

Produkty powinny zawierać wyłącznie starannie wyselekcjonowane składniki pochodzenia naturalnego, na przykład wyciągi z roślin, ziół czy warzyw, które wzmocnią cebulki i zapewnią Ci długotrwałe uczucie odświeżenia. Rób zakupy w zaufanych miejscach i korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych preparatów. Pamiętaj, że grzywka przetłuszcza się szybciej niż pozostałe włosy. Dlatego koniecznością może okazać się częste mycie pasm. Używaj do tego celu delikatnego szamponu, który ochroni kolor Twoich włosów, a jednocześnie łagodnie je oczyści nie obciążając struktury kosmyków.

Nie zapominaj też o stosowaniu masek i odżywek. Grzywka modelowana codziennie lub co kilka dni łatwo ulega przesuszeniu, traci naturalny połysk i staje się podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego staraj się systematycznie nawilżać włosy i zabezpieczać je przed działaniem wysokich bądź niskich temperatur, na przykład za pomocą specjalnych olejów. Wspomniane specyfiki posiada w swojej ofercie praktycznie każdy sklep z kosmetykami i artykułami sanitarnymi zarówno stacjonarny, jak i ten funkcjonujący w trybie online. 

Zamawianie szamponów, odżywek i innych preparatów pielęgnujących ze strony internetowej pozwala zaoszczędzić sporo czasu (nie trzeba ubierać się, wychodzić z domu i stać w kolejkach do kasy). Zanim jednak dokonasz zakupu, upewnij się, że dana witryna jest bezpieczna i sprawdź opinie innych użytkowników, którzy już skorzystali z elektronicznych zakupów za pośrednictwem wspomnianej strony. Niestety w sieci łatwo możemy paść ofiarą rozmaitych oszustów. Dlatego zawsze warto zachować szczególną ostrożność i mieć się na baczności. Najlepiej dmuchać na zimne, bo przezorność zawsze popłaca.

Na stan oraz jakość grzywki wpływa również sposób, w jaki śpisz. Brzmi niewiarygodnie? A jednak? Leżenie na brzuchu z głową wtuloną w poduszkę źle oddziałuje na włosy i twarz, fryzura staje się przyklapnięta, cera opuchnięta, a poszczególne pasma włosów szybciej ulegają przetłuszczeniu. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy po prostu myć grzywkę rano przed pójściem do pracy, szkoły lub wyjściem z domu. Potem trzeba ją tylko delikatnie wymodelować, by nabrała objętości i gotowe. Cały proces zajmie Ci zaledwie kilka lub kilkanaście minut (zależnie od długości grzywki).

Jak utrwalić grzywkę, by warunki atmosferyczne nie zniszczyły fryzury?

Jak ochronić grzywkę i włosy przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Co zrobić, by deszcz, śnieg lub silny wiatr nie zrujnowały misternie przygotowanej fryzury? Z pomocą przychodzą różne nowoczesne preparaty do stylizacji, na przykład niezastąpiony lakier do włosów. Nie warto jednak sięgać po pierwszy lepszy specyfik zachwalany w reklamach telewizyjnych. Nie zawsze to, co najmodniejsze jest najlepsze, zwłaszcza w duecie z Twoją grzywką.

Szukaj produktów o sprawdzonym, bezpiecznym składzie . Najlepiej inwestować w preparaty, które nie sklejają kosmyków grzywki. Zapewniają mocne utrwalenie, pozwalają zapanować nad włosami i grzywką, a jednocześnie dają naturalny efekt. Pamiętaj, by nie pryskać lakierem bezpośrednio w twarz. Zawsze zamykaj oczy przed przystąpieniem do czynności stylizacyjnych. Trzymaj dozownik nakierowany na włosy (grzywkę) i spryskaj ją po całej długości.

Na rynku mamy nie tylko spraye, ale również interesujące kosmetyki. Możemy użyć na przykład preparatów o konsystencji pasty. Już odrobina nałożona na włosy sprawia, że grzywka pozostaje na swoim miejscu i nie rozchodzi się na wszystkie strony pod wpływem każdego podmuchu wiatru. Jeśli nie masz pewności, w jakie produkty do pielęgnacji fryzury i grzywki warto zainwestować, a nie chcesz wydawać pieniędzy na niesprawdzone kosmetyki, poproś o radę swojego zaufanego fryzjera.

Grzywka kontra okulary. Jak radzić sobie z grzywką, gdy nosisz szkła korekcyjne

Grzywka i okulary? Czy ten duet da się lubić? Oczywiście, że tak. Ze szkłami korekcyjnymi bardzo dobrze współgrają grzywki czesane na bok o średniej długości, a także krótkie włosy czy skośne grzywki. Nie przeszkadzają w widzeniu, nie zasłaniają okularów, a jednocześnie sprawiają, że Twoja twarz wygląda atrakcyjniej i ma lepsze proporcje, a Ty zyskujesz zupełnie nowy look.

Po co komu grzywka? Czy warto mieć grzywkę?

Czy warto zafundować sobie grzywkę krótką lub średniej długości? Albo długą? Przywołane wyżej pytanie brzmi dość paradoksalnie w kontekście wszystkich przedstawionych argumentów, ale warto jeszcze raz rozwiać wszystkie wątpliwości. Nie istnieje jedna poprawna odpowiedź. Grzywka to kwestia wielce indywidualna. I tylko od Ciebie zależy czy chcesz ją mieć. Niemniej jednak z posiadania grzywki płynie szereg rozmaitych korzyści. Zmienia twarz i pozwala wyrównać jej proporcje. Nierzadko dodaje pewności siebie. Sprawia, że mamy większe poczucie własnej atrakcyjności. Istnieje jednak pewien warunek, który musi zostać spełniony, by zadziały się wszystkie wymienione wyżej cuda. Grzywka pokazuje swoją prawdziwą twarz dopiero wówczas, gdy zostaje odpowiednio dobrana do danej osoby. To nie Ty musisz dopasować się do grzywki, lecz grzywka do Ciebie. Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat grzywek lub tego, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować włosy zapisz się na newsletter. Grzywka nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic. Możemy Cię o tym zapewnić.