jak rozjasnic wlosy

Jak rozjaśnić włosy w domu? Kompletny poradnik na 2021

Zaktualizowano 30/03/2021 przez Ewa Powajbo

Zastanawiasz się jak rozjaśnić włosy, by uzyskać pożądany efekt? Poniższy artykuł dokładnie podpowie Ci, co zrobić, aby nie uszkodzić ich delikatnej struktury. Na pewno wiesz, że użycie rozjaśniacza, czyli mocnej substancji chemicznej, to bardzo inwazyjne posunięcie i może znacznie osłabić kosmyki. W związku z tym poznaj naturalne, domowe sposoby rozjaśniania włosów, w pełni dla nich bezpieczne. Nawet gdy jesteś właścicielką ciemnych włosów, wiedz, że dobranie odpowiedniej metody ich pojaśnienia zachowa je w dobrej kondycji. Zobacz poniższe rady, które przygotowała nasza redakcja, a rozjaśnienie koloru zakończy się powodzeniem.

Jak rozjaśnić włosy i zachować je w dobrej kondycji?

Piękne, zdrowe i zadbane włosy to wizytówka każdej kobiety, dlatego należy o nie właściwie dbać. Jeżeli myślisz nad tym, jak rozjaśnić włosy domowymi sposobami, wiedz, że najpierw warto się do tego dobrze przygotować. Zwróć uwagę, że nawet rozjaśniacz stworzony z produktów dostępnych w Twojej kuchni otwiera łuski włosa i delikatnie wymywa jego naturalny pigment, co uszkadza strukturę kosmyków. W związku z tym zadbaj, aby zabieg rozjaśniania był w pełni bezpieczny. Jeśli masz uszkodzone lub suche włosy, odczekaj kilka miesięcy i w tym czasie stosuj kosmetyki nawilżające, które je odżywią, wzmocnią i przygotują na zmianę koloru.

Jeżeli chcesz rozjaśnić swoje włosy, to zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, zrezygnuj z koloryzacji kosmyków, a gdy są już pofarbowane, odczekaj około 4 miesięcy najlepsze efekty rozjaśniania osiągniesz na naturalnym odcieniu, gdy farba się spłucze. Po drugie, nie stylizuj fryzury przy użyciu ciepła, co bardzo wysusza. Zwracaj też uwagę na skład kosmetyków do ich pielęgnacji – szampony i odżywki z alkoholem czy siarczanami powinny zniknąć z Twojej łazienki, gdyż przesuszają pasma. Ponadto, przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem, stosuj głęboko nawilżające maski. Równie dobry efekt osiągniesz, używając produktów dostępnych w Twoim domu – oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy czy jajka stanowią doskonałe zamienniki drogeryjnych odżywek. Bogactwo witamin i minerałów w nich zawartych nie tylko odżywia i wygładza rozdwojone końcówki, lecz także przyspiesza porost i zapobiega wypadaniu.

Jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza i farby? Domowe sposoby na piękną fryzurę

Najmniej agresywne sposoby mające na celu rozjaśnienie włosów to te wykonywane przy użyciu domowych składników. Na ciemnych kosmykach efekt będzie bardzo delikatny, a świetne rezultaty osiągniesz na włosach blond. Dokładnie połączoną mieszankę wystarczy tylko zaaplikować na włosy, a efekt końcowy jest imponujący. Poniżej kilka naturalnych i delikatnych produktów, które zastępują profesjonalny rozjaśniacz.

Sok z cytryny do rozjaśniania włosów

Należy wycisnąćsok z cytryny – jego ilość dostosuj do długości pasm, im są one dłuższe, tym nektaru powinno być więcej. Następnie rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:3 i wetrzyj w suchą czuprynę. Taki roztwór pozostaw na niej przez kilka godzin, a po tym czasie można go zmyć. Zabieg powtarzaj przez kilka kolejnych dni, a najlepiej przeprowadzaj w okresie letnim, ponieważ mocne słońce znacznie przyspiesza ten proces. Rozjaśnianie włosów w okolicach stycznia czy lutego sprawia, że na efekt trzeba będzie czekać znacznie dłużej.

Miód – doskonały produkt do rozjaśniania włosów

Miód jest bardzo często stosowany w kosmetyce ze względu na swoje właściwości nawilżające czy bakteriobójcze, ale można nim również rozjaśniać włosy. Łyżkę produktu wystarczy wymieszać z porcją maski lub odżywki do włosów i zaaplikować na umyte i lekko podsuszone pasma. Godzina wystarczy, aby preparat zadziałał i można wtedy spłukać głowę. Do miodu warto dodać 50 ml soku z cytryny i mieszaninę nałożyć na kosmyki, a po 30 minutach zmyć ciepłym strumieniem wody. Taka kuracja jednocześnie pojaśni włosy, odżywi je i doda blasku.

Jak rozjaśnić włosy przy użyciu rumianku?

Rozjaśnianie włosów rumiankiem doskonale sprawdza się w przypadku ciemnych blond włosów. Należy zalać 4 saszetki rumianku litrem gorącej, przegotowanej wody. Gdy napar przestygnie, trzeba dokładnie wypłukać w nim świeżo umyte pasma i owinąć je w ręcznik. Po 20 minutach rozwiń włosy – nie musisz ich ponownie obmywać wodą. Ta ziołowa płukanka stosowana regularnie powoduje, że włosy zyskują piękny, bursztynowy odcień, a złociste pasemka pięknie lśnią.

Jak rozjaśnić włosy pastą z cynamonu?

Cynamon najlepiej rozjaśnia ciemne włosy, tworząc na nich piękne refleksy. Do przygotowania papki potrzebne są 4 pełne łyżeczki cynamonu i 500 ml wody mineralnej niegazowanej – produkty te należy starannie wymieszać. Przy długich i gęstych włosach trzeba zwiększyć ilość składników tak, by pasta równomiernie pokryła wszystkie kosmyki. Miksturę aplikuj na umyte, lekko wilgotne włosy i trzymaj na nich przez kilka godzin. Po upływie tego czasu wystarczy wszystko dokładnie zmyć z czupryny i użyć odżywki. Cynamonową masę można stosować na włosy raz w tygodniu.

Jak rozjaśnić włosy w domu przy użyciu wody utlenionej?

Rozjaśnianie włosów za pomocą wody utlenionej powinno być poprzedzone wykonaniem próby uczuleniowej. W tym celu wymieszaj apteczny preparat z ciepłą wodą w stosunku 1:1 – wystarczy niewielka ilość tych produktów. Następnie zaaplikuj mieszankę na niewidoczną partię włosów, a jeśli następnego dnia nie zauważysz żadnych symptomów uczulenia, rozprowadź świeżo przygotowaną miksturę na całych pasmach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie atomizera, dzięki czemu równomiernie rozprowadzisz specyfik na czuprynie. Mieszaninę należy spłukać po 20 minutach. Po tym zabiegu umyj głowę szamponem. Stosowanie tej metody na włosach co 3-4 dni pozwala uzyskać efekt delikatnych blond kędziorków.

Rozjaśnianie włosów octem winnym

Zobacz, czy w Twojej szafce kuchennej stoi ocet winny (czerwony lub biały). Aby rozjaśnienie włosów przyniosło pożądany efekt, należy przepłukać suche kosmyki tym produktem, a usunie użyte wcześniej środki stylizujące. Następnie zagotuj w garnku szklankę wody i dodaj 2 łyżki octu. Wystudzoną miksturą przepłucz umytą wcześniej fryzurę. Po upływie 10-15 minut można opłukać głowę pod bieżącą wodą. Tak rozjaśniane włosy wyglądają bardzo naturalnie. Jeśli chcesz osiągnąć mocniejszy efekt i interesuje Cię rozjaśnianie nawet o kilka tonów, zapisz się na zabieg do salonu fryzjerskiego.

Jak rozjaśnić włosy w naturalny sposób?

Nie ma przeszkód, by rozjaśnić włosy bez większego wysiłku, na przykład w trakcie wakacyjnego urlopu. Zmoczone wodą pasma podczas kąpieli w morzu czy jeziorze wystarczy wystawić na działanie słońca. Nawet 10 minut dziennie wystarczy, by uzyskać naturalnie błyszczące kędziorki bez ingerencji stylisty. Praktyka ta pozwala uzyskać złoty blond na kosmykach, a odcień ten z powodzeniem utrzyma się do jesieni. Od stycznia możesz spokojnie rozjaśnić włosy w domu, by utrzymać efekt bursztynowego koloru.

Rozjaśnianie włosów w domowych warunkach – jak dbać o ich kolor?

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych z wykorzystaniem domowych sposobów pozwala utrzymać je w dobrej kondycji, zapobiega ich przesuszaniu i rozdwajaniu. Po takim zabiegu warto zafundować włosom odżywcze spa, a błyskawicznie nabiorą zdrowego wyglądu. W tym celu można zainwestować w drogeryjne maski pielęgnacyjne o dobrym składzie, przeznaczone do pasm po rozjaśnianiu. Jest również wiele naturalnych sposobów, aby przywrócić im blask. Doskonałe właściwości nawilżające ma olej lniany, z pestek winogron, awokado czy jojoba – jeśli chcesz poprawić kondycję włosa, zamiast odżywki stosuj te naturalne produkty dwie godziny przed umyciem głowy. Dzięki temu zarówno ciemne, jak i blond włosy będą nawilżone i wygładzone.

Mycie włosów delikatnym szamponem, przeznaczonym do naturalnie rozjaśnianych kosmyków, znakomicie działa na ich kondycję. Olejki odżywcze zawarte w takich produktach skutecznie zamykają włókna kędziorków, podkreślają ich jasne tony i eliminują niechciane żółte odcienie. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w dobrą szczotkę, która nie będzie zbyt mocno szarpać wrażliwych pasm. Używaj także preparatów z filtrem ochronnym – zabezpieczają i chronią kolor czupryny przed intensywnym działaniem słońca. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, rozjaśnienie włosów, oparte na nektarach owocowych czy ziołowych płukankach nie niszczy fryzury.

Jak rozjaśnić włosy w domu – podsumowanie

Rozjaśniacz i farba to skuteczne, choć mocno inwazyjne specyfiki, których zadaniem jest rozjaśnianie włosów. Zbyt częste lub nieumiejętne ich używanie uszkadza ich delikatną łuskę. Nasza redakcja rekomenduje stosowanie naturalnych metod pojaśniania czupryny, dzięki czemu uzyskanie pięknych tonów będzie bezpieczne. Pamiętaj, że delikatne produkty takie jak sok z cytryny możesz stosować od stycznia do wczesnej wiosny, a także latem, aby wzmocnić efekt złocistych kosmyków. W przypadku gdy rozjaśnianie włosów domowymi sposobaminie przynosi zadowalającego efektu, zastanów się nad użyciem farby, bądź skorzystaj z porad profesjonalnego fryzjera.