wypadajace wlosy

Wypadające włosy – przyczyny, sposoby na wypadanie 2021

Zaktualizowano 01/04/2021 przez Ewa Powajbo

Zadbane i zdrowe włosy mogą być naszą najpiękniejszą ozdobą. Kobiety i mężczyźni żyjący w wielu zakątkach świata i będący członkami różnych kultur zwracają uwagę na fryzurę, która potrafi być wyznacznikiem czyjejś atrakcyjności. Lśniące i zdrowe włosy są prawdziwym powodem do dumy. A co, jeśli problemy z nimi spędzają nam sen z powiek? Duży odsetek populacji narzeka na włosów wypadanie. Ich utrata jest naturalnym procesem, jednak powinniśmy tracić około 100 włosów dziennie. Jeśli gubimy ich znaczenie więcej, to znak, że możemy mieć jakiś problem. Jest wiele przyczyn nadmiernej utraty włosów, zaczynając od złej pielęgnacji, przez stres i złą dietę, a na poważnych chorobach kończąc. Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny, dlatego, jeśli coś Cię zaniepokoi, skontaktuj się z lekarzem, na przykład internetowo, spróbuj znaleźć przyczynę i otrzymaj wskazówki na swój adres e-mail.

Wypadanie włosów przyczyny

Jak już było napisane wcześniej, przyczyny wypadania włosów bywają różne. Jednym z nich jest nieprawidłowa pielęgnacja i stylizacja fryzury. Każda kobieta pragnie wyglądać olśniewająco, dlatego wiele z nich poddaje się przeróżnym zabiegom fryzjerskim. Niestety, niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów, a co za tym idzie, przyczyniać się do ich nadmiernego wypadania. Trwała ondulacja, farbowanie czy rozjaśnianie, to zabiegi, które znacznie osłabiają włosy. Ich struktury zostają naruszone, włos staje się matowy, łamliwy i coraz częściej wypada. Niestety, wpływ na to może mieć również nasza codzienna stylizacja. Częste używanie urządzeń, których działanie oparte jest na wysokiej temperaturze (np. lokówki, prostownice), widocznie osłabia włosy i spowalnia proces wzrostu włosów.

Jak codzienna stylizacja wpływa na proces wypadania włosów?

Wpływ na gęstość naszych włosów ma również sposób, w jaki są zaplatane na co dzień. Bardzo ciasne fryzury czy np. zbyt ściśnięty gumką koński ogon, grożą nadmierną utratą włosów – naciąganie włosów może powodować naciąganie włókien, a co za tym idzie, podrażnienie mieszków włosowych, czego konsekwencją jest m.in. utrata włosów. Zamiast ciasnych fryzur mocno związanych gumką, spróbuj czasem zapleść włosy w luźny warkocz lub delikatnie zabezpiecz je spinkami tak, byś nie czuła napięcia skóry głowy i często pojawiającego się uczucia dyskomfortu.

Nieprawidłowa dieta

Kolejną przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być nieprawidłowa dieta, która skutkuje często niedoborami pewnych witamin i minerałów. Najbardziej narażone na deficyty ważnych mikro- i makroelementów są osoby, które w ramach diety znacząco obniżyły kaloryczność swoich posiłków (np. do 1000 kcal), przez co nie dostarczają do organizmu wystarczającej ilości ważnych składników odżywczych. Bardzo duży wpływ na włosy mają witaminy z grupy B. Ich bogatym źródłem są na przykład kiełki pszenicy, wątróbka, fasola czy groch. Te witaminy są również odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie, dlatego ich odpowiedni poziom jest dla naszego ciała tak ważny. Innymi ważnymi składnikami, które mają wpływ na wzrost włosa, są cynk i żelazo. Należy zadbać o ich odpowiedni poziom, w tym celu spożywać produkty w nie bogate np. mięso, wątróbkę, pestki dyni czy nasiona słonecznika.

Może za dużo stresu?

Inną przyczyną wypadania włosów może być stres. Mimo że zdajemy sobie sprawę z jego negatywnego wpływu na funkcjonowanie naszego organizmu i nasze samopoczucie, nie zawsze możemy go wyeliminować, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę niespodziewane sytuacje, które mogą zdarzyć się każdego dnia. Dlatego duża ilość włosów na szczotce czy w brodziku po naszym prysznicu powinna zwrócić naszą uwagę i być bodźcem do zastanowienia się, czy stres może być przyczyną wypadających włosów.

Choroby jako przyczyny wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być objawem wielu chorób lub konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Jednym ze schorzeń jest łojotokowe zapalenie skóry, które dotyka najczęściej obszary gęsto owłosione, takie jak głowa. Przez nagromadzony łój dochodzi do zapalenia, które skutkuje osłabieniem mieszków włosowych i przerzedzeniem naszej fryzury. Na to schorzenie wpływ ma pora roku, latem bowiem dzięki wysokim temperaturom i promieniom słonecznym łatwiej jest o utrzymanie poziomu łoju w normie. Innymi przyczynami są grzybice, które również mogą zaatakować skórę głowy.

Wypadające włosy mogą być również konsekwencją problemu, jakim są zaburzenia hormonalne. Mogą one być spowodowane np. nad- lub niedoczynnością tarczycy. W tym drugim przypadku kobiety często dotknięte są problemem łysienia androgennego, którego przyczyna jest na tle hormonalnym (niższy poziom estrogenów np. w okresie menopauzy). Innym przypadkiem wypadania włosów z powodów hormonalnych jest przyjmowanie przez kobiety antykoncepcji hormonalnej, która zaburza ich naturalną gospodarkę. Z tym problemem borykają się również młode mamy i kobiety w ciąży, jednak u nich organizm z czasem sam naturalnie to wyreguluje. Na wypadanie włosów nie powinien mieć wpływu kobiecy cykl menstruacyjny, ponieważ te wahania (o ile mieszczą się w normie) są podyktowane naturą i pieczołowicie przez nią zaplanowane. Jeśli kobieta boryka się z problemami hormonalnymi (czego objawem są między innymi wypadające włosy) leki antykoncepcyjne mogą być kuracją, która powstrzyma ten proces.

Problemy skóry głowy

Wypadanie włosów dotyczy jednak nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Puste place na głowie spędzają sen z powiek niejednemu panu. Powodów łysienia możemy doszukiwać się np. w genach, które przekazali nam rodzice. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn występuje łysienie androgenowe, jest to choroba dziedziczna. Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate – choroba autoimmunologiczna (organizm atakuje sam siebie). Jak widzisz, powodów wypadania włosów jest wiele. Jeśli zauważysz ten problem u Ciebie i zaniepokoi Cię to, niezwłocznie udaj się do lekarza. On zleci Ci badania np. tarczycy, poziomu witamin z grupy B czy żelaza i cynku. Zależnie od wyników badań, lekarz może zlecić leczenie, leki czy zaproponować jaka dieta i kuracja będą pomocne w Twoim przypadku. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, dlatego nie bagatelizuj problemu i udaj się do specjalisty po pomoc. Nieleczone choroby związane z łysieniem sprawiają, że proces nadmiernej utraty włosów trwa dłużej!

Sposoby na wypadanie włosów

Jest również dobra wiadomość. Istnieje wiele sposobów, które pomogą Ci zwalczać lub zminimalizować wypadanie włosów. Pierwszym z nich jest wspomniane już wcześniej ograniczenie ciasnych fryzur spowodowanych mocno zaciśniętą gumką lub spinkami. Postaw na luźne warkocze, zaplatane koki i inne fryzury, dzięki którym mieszki włosowe nie zostaną obciążone, a kondycja włosa ulegnie poprawie. W codziennej pielęgnacji postaw na produkty, które nie obciążają włosów, a najlepiej, jeśli mają w składzie składniki wpływające pozytywnie na wzrost włosów. Nie zapominaj o skórze głowy! Należy regularnie złuszczać martwy naskórek, nawilżać ją oraz stosować różnego rodzaju wcierki i odżywki, które wspomogą wzrost włosów (np. wcierki domowej roboty z imbirem). Pamiętaj, że szampon to nie jedyny produkt do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, dlatego nie bój się eksperymentować i próbować nowych rzeczy. Świetnym pomysłem może okazać się olejowanie włosów lub peelingi skóry głowy na bazie olejów, które jednocześnie usuną martwy naskórek, dotlenią mieszki włosowe oraz nawilżą skórę. W dodatku takie zabiegi regularnie stosowane sprawiają, że włosy stają się wzmocnione, odżywione i pełne blasku.

Zadbaj o swoją dietę. Pamiętaj, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom niektórych mikro- i makroelementów oraz witamin może mieć wpływ na ilość dziennie wypadających włosów, dlatego tak ważne jest, by pod opieką lekarza wykonać odpowiednie badania. Rynek bogaty jest we wszelkiego rodzaju preparaty na wypadanie włosów. O ile łysienie nie jest efektem choroby lub np. braku witamin, o tyle warto spróbować tych kosmetyków. Należy jednak pamiętać, by nie wierzyć w reklamy, które obiecują bujną fryzurę w dwa tygodnie. Niepostawienie za wysokich wymagań sprawia, że produkty nie rozczarują Cię po tygodniu stosowania i dasz im szanse na dłuższe działanie, ciesząc się nawet tymi najmniejszymi zmianami.

Z łysieniem możesz walczyć, udając się również na specjalne zabiegi, które mają na celu wzmocnić Twoje cebulki włosowe i pobudzić je do szybkiego wzrostu. W Internecie możesz znaleźć wiele informacji na temat np. mezoterapii igłowej włosów i skóry głowy, karboksyterapii czy infuzji tlenowej na łysienie. Ostatecznie możesz poddać się przeszczepowi włosów, jednak jest on znacznie droższy niż inne zabiegi i niekoniecznie zadowoli Cię w 100%. Ten zabieg najpopularniejszy jest wśród mężczyzn, którzy cierpią na łysienie od dawna, a ich włosów nie można już pobudzić do wzrostu.

Znacznym ograniczeniem utraty włosów jest podjęcie odpowiedniego leczenia schorzeń, które je wywołują, oraz dobrze dobrane leki hormonalne, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować tego objawu! Pamiętaj, badania i wizyta u lekarza mogą najczęściej przyśpieszyć leczenie, a nawet wyeliminować problem, jakim jest wypadanie włosów.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Najczęściej zastanawiamy się jak zapobiegać wypadaniu włosów, dopiero gdy poczujemy na własnej skórze jego efekty. Gdy wypadanie włosów jest objawem leczenia lub naszych genów, to często nie możemy nic z nim zrobić. Jednak jeśli nasz problem był spowodowany np. brakiem witaminy B czy złą dietą, możemy uniknąć go w przyszłości. Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto przyjrzeć się codziennej stylizacji. Czy nie traktujesz swoich włosów zbyt wysoką temperaturą i częstym suszeniem? Lubisz nosić ściśle związany koński ogon, a gumka na Twoich włosach jest zawsze ciasno zawiązana? Jeśli tak, to może warto przyjrzeć się temu i ograniczyć, by na przyszłość problem, jakim jest wypadanie włosów, nie spędzał Ci snu z powiek.

Zwróć uwagę również na to, jakie preparaty do skóry głowy i włosów stosujesz. Nie przesuszaj skóry, dbaj o jej nawilżenie i regularne złuszczanie, a będziesz cieszyć się gęstymi i mocnymi włosami, które na pewno będą Twoją ozdobą. Świetnym pomysłem może okazać się olejowanie lub olejowe peelingi, które odpowiednio zadbają o skórę głowy i nie dopuszczą do jej przesuszenia – przyczyny wypadania włosów. Przeciw wypadaniu włosów warto również chronić skórę głowy i włosy latem. O tej porze roku fryzura jest narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych i wiatru, dlatego, jeśli wyjeżdżasz na wakacje lub planujesz spacer w upalny i słoneczny dzień, pamiętaj, by zabezpieczyć głowę i włosy kapeluszem (najlepsze mogą okazać się te z szerokim rondem, ponieważ chronią swym cieniem największą powierzchnię).

Warto pamiętać również o negatywnym wpływie stresu na wypadanie włosów. Wytwarzany przez niego kortyzol nie tylko powoduje wypadanie włosów, lecz także działa na cały nasz organizm pogarszając jego funkcjonowanie. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ograniczenie stresu pozytywnie wpłynie na całe Twoje życie, dlatego należy o to zadbać na każdym etapie. W tym celu należy ograniczyć sytuacje stresogenne lub, jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, zapoznaj się z różnymi technikami relaksującymi, które pomogą Ci zminimalizować wpływ stresu na Twoje życie.